لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۷

توافق روسای جمهوری آمریکا و روسیه برای تبادل اطلاعات در مورد کره شمالی


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین همتای روسی او، بر سر تبادل اطلاعات در مورد کره شمالی و اقدامات ابتکاری برای حل بحران آن کشور توافق کردند.

این توافق در تماسی تلفنی میان دو رهبر حاصل شد.

سخنگوی کرملین روز جمعه گفت ترامپ و پوتین همچنین در مورد برقراری تماس ها با کره شمالی و بهبود وضعیت گفتگوها میان واشنگتن و مسکو صحبت کردند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا پیشتر در روز سه شنبه در شورای آتلانتیک از «ابتکار تازه» آن وزارتخانه خبر داد که با سیاست های قبلی در قبال کره شمالی متفاوت است.

در همین حال، کاخ سفید نیز در واشنگتن اعلام کرد دونالد ترامپ، از اظهارات ولادیمیر پوتین که عملکردِ قویِ اقتصادیِ آمریکا را تایید کرده، سپاسگزاری کرده است.

روابط واشنگتن و مسکو در سال‌های اخیر، به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل، مانند اوکراین و سوریه، رو به سردی گذاشته و دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا آن را سردتر کرده است.

با این حالی دو قدرت بزرگ جهانی در تلاش برای همکاری با یکدیگر به منظور پایان دادن به تنش های عمده بین المللی، از جمله تهدید هسته ای شبه جزیره کره، هستند.

واشنگتن از روسیه و چین، دو قدرت شرق آسیا که با کره شمالی روابط سنتی و خوبی دارند، خواسته است از نفوذ اقتصادی خود به عنوان اهرم فشار بر پیونگ یانگ استفاده کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG