لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

پرزیدنت ترامپ خواستار «گفت‌وگوهای سازنده» قطر و همسایگان آن شد


سخرانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در نشست سران کشورهای عرب و مسلمان در ریاض پایتخت عربستان سعودی - ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
سخرانی دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در نشست سران کشورهای عرب و مسلمان در ریاض پایتخت عربستان سعودی - ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

همزمان با نشست وزیران خارجه چهار کشور عمده عربی در قاهره درباره نحوه برخورد با قطر، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در گفت‌وگویی تلفنی با همتای مصری خود خواستار انجام «گفت‌وگوهای سازنده» برای حل و فصل اختلافات شد.

کاخ سفید آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد این مکالمه تلفنی در حالی که پرزیدنت ترامپ سوار بر هواپیمای اختصاصی ریاست جمهوری به مقصد اروپا، به منظور شرکت در نشست سران گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان بود، صورت گرفته است.

بنابر اعلام کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با عبدالفتاح السیسی در جریان آخرین تحولات در تنش اخیر ایجاد شده بین قطر و همسایگان عمده عرب آن – که همگی از متحدان واشنگتن در منطقه خاور میانه و شمال آفریقا هستند – قرار گرفت.

پرزیدنت ترامپ خواستار «گفت‌وگوی سازنده» بین طرف‌های درگیر برای پایان دادن به اختلافات شد و بار دیگر تاکید کرد همه کشورها باید به تعهداتی که در نشست ۳۱ اردیبهشت در ریاض برای قطع منابع مالی تروریست‌ها و افراطیون داده‌اند، پایبند باشند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، اواسط خرداد ماه با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و سیاست‌های ایران، روابط خود را با آن قطع کرده و اول تیر ماه فهرستی از درخواست‌های خود را ارائه و ده روز به دوحه مهلت تصمیم گیری دادند.

این مهلت روز دوشنبه به سر رسید، اما به درخواست کویت برای ۴۸ ساعت تمدید شد. وزیر خارجه قطر روز دوشنبه پاسخ امیر قطر را به این درخواست‌ها به امیر کویت ارائه کرد؛ هرچند جزئیات آن فاش نشده، اما ظاهرا پاسخی نیست که طرف مقابل انتظار داشت.

وزیران خارجه چهار کشور مقابل قطر، در پایان نشست امروز خود در قاهره پایتخت مصر، در یک نشست خبری مشترک گفتند، پاسخ دوحه به درخواست‌های آنها «جدی نیست» و تحریم‌های سیاسی و اقتصادی اعمال شده علیه آن کشور به قوت خود باقی خواهند ماند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین اواخر روز یکشنبه گذشته به وقت واشنگتن، به صورت تلفنی با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی و شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر گفت‌وگو و از ادامه اختلافات بین متحدان آمریکا در منطقه ابراز «نگرانی» کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG