لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۱

پرزیدنت ترامپ: قیمت نفت مصنوعی بالا می‌رود و این خوب نیست


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از افزایش قیمت جهانی نفت انتقاد کرد و در توییتی که روز جمعه منتشر کرد با اشاره به تلاش سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، برای افزایش قیمت این کالا، گفت «قیمت های نفت به طور مصنوعی در سطح بسیار بالا قرار دارد! این خوب نیست و پذیرفته نمی شود!»

دونالد ترامپ در این توییت همچنین گفته است مقادیر نفت بسیاری در سطوحی که قبلا نبود در همه جا وجود دارد؛ از جمله در کشتی های پر از نفت در دریاها.

به گزارش رویترز، پس از این توییت رئیس جمهوری آمریکا، قیمت نفت خانم برنت و وست-تگزاس روند کاهشی یافت.

رویترز به نقل از منابع خود می گوید عربستان سعودی، بزرگترین صادر کننده نفت در جهان، خواهان رسیدن هر بشکه نفت به قیمت ۸۰ یا حتی ۱۰۰ دلار است، این امر حاکی از آن است که ریاض در پی تغییر سیاست اوپک بر نخواهد آمد.

اما زمستان گذشته، وال استریت جورنال به نقل از بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گزارش داده بود که اعضای اوپک ممکن است در نشست ماه ژوئن ۲۰۱۸ که در وین برگزار می شود، بر سر افزایش تولید نفت در سال ۲۰۱۹ توافق کنند تا قیمت هر بشکه نفت را در محدود ۶۰ دلار نگه دارند تا از این طریق تولید نفت شیل در آمریکا را مهار کنند.

آقای زنگنه گفته بود اگر قیمت نفت به حدود ۷۰ دلار افزایش یابد، باعث انگیزه بیشتر شرکت های نفت شیل در آمریکا برای تولید بیشتر خواهد شد.

نفت شیل، بر خلاف نفتی که در کشورهایی نظیر عربستان تولید می شود، هزینه بالاتری برای تولید دارد لذا، قیمت های بالاتر به تولیدکنندگان نفت شیل تا زمانی که از فناوری های جدیدتر و ارزانتر استفاده کنند، کمک می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG