لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۹

با ادامه پرسش ها درباره توافق هسته ای ایران قیمت نفت بالا و پایین می رود


بهای نفت در بازار تجاری نیویورک، در روز سه شنبه، در حالی که فعالان بازار تاثیر افزایش عرضه در برابر خطرهای ژئوپولیتیک را می سنجیدند، حدود سی سنت یا نیم درصد در هر بشکه کاهش یافت.

روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: تاجران و تحلیلگران انتظار دارند داده های دولتی که قرار است چهارشنبه منتشر شود از یک رشد یک میلیون و چهارصد هزار بشکه ای در ذخایر نفت خام خبر بدهد.

داده های «انستیتو آمریکن پترولیوم»، یک گروه صنعتی، از ذخیره نفتی آمریکا، از یک افزایش پنج میلیون و سیصد هزار بشکه ای در تولید نفت خام حکایت دارد. بر مبنای این داده ها، همچنین شاهد کاهش پنج میلیون و هشتصد هزار بشکه ای در ذخایر بنزین و کاهش دو میلیون و دویست هزار بشکه ای در ذخایر میعانات هستیم.

در روزهای اخیر، بهای نفت تحت تاثیر احتمال کاهش بالقوه تولید نفت در ایران و افزایش ثابت خروجی آمریکا از تولید کنندگان نفت سنگ یا نفت شیل در نوسان بوده است.

مسئول پژوهش خاورمیانه در «بانک توکیو-میتسوبیشی یو اف جی» می گوید: «خطرات ژئوپولتیک تازه بالا گرفته ناشی از سیاست شدیدتر آمریکا در قبال ایران به روشنی احتمال تلاطم در تجارت نفت را با خطر کوتاه مدت برای بهای نفت به همراه داشته است.»

خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران به معنای بازگشت دوباره تحریم های اقتصادی است و «دست کم تولید روزانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه نفت ایران در خطر قرار می دهد».

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG