لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۳

دولت ترامپ مجوز طرح جنجالی انتقال نفت «کی استون» را صادر کرد


دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید، پس از امضای مجوز اجرای پروژه خط لوله انتقال نفت «کی استون» - ۴ فروردین ۱۳۹۶
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید، پس از امضای مجوز اجرای پروژه خط لوله انتقال نفت «کی استون» - ۴ فروردین ۱۳۹۶

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مجوز اجرای طرح جنجالی خط لوله انتقال نفت موسوم به «کی استون اکس ال» را که باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین با آن مخالفت کرده بود، صادر کرد.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه از صدور مجوز برای شرکت ترانس کانادا برای ساخت این خط لوله خبر داد و گفت، انجام این طرح در جهت منافع ملی ایالات متحده است.

طرح خط لوله کی استون در سال ۲۰۰۸ میلادی برای انتقال روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام از کانادا ارائه شد، اما به دنبال مخالفت‌های جدی فعالان محیط زیست، به موضوعی جنجال‌برانگیز تبدیل شد.

باراک اوباما اواسط آبان ۱۳۹۴ بار دیگر این طرح را که سال‌ها معطل مانده بود رد کرد و گفت دولت او آن را به طور کامل کنار می‌گذارد؛ تصمیمی که پیروزی بزرگی برای فعالان محیط زیست به شمار آمد.

مخالفان طرح «کی استون اکس ال» می‌گویند احداث این خط لوله انتقال نفت آسیب‌های فراوانی به محیط زیست منطقه می‌رساند.

یکی از نخستین اقدامات دونالد ترامپ پس از آغاز دوران ریاست جمهوری او در اول بهمن ماه، صدور یک فرمان اجرایی برای از سرگیری دو پروژه‌ بحث برانگیز «کی استون» و «داکوتا اکسِس» بود.

خط لوله داکوتا اکسس، از ایالت داکوتای شمالی تا ایالت ایلینوی، نیز اعتراضات گسترده محلی را در پی داشت. معتقرضان معتقدند ساخت این خط لوله موجب آلودگی آب آشامیدنی و تخریب میراث فرهنگی بومیان آمریکا در منطقه می‌شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG