لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۲

اوباما طرح جنجالی خط لوله نفت "کی استون" را رد کرد


باراک اوباما در نشست خبری در کاخ سفید اعلام کرد طرح اخداث خط لوله نفت موسوم به "می استون" را کنار می گذارد - ۱۵ آبان ۱۳۹۴
باراک اوباما در نشست خبری در کاخ سفید اعلام کرد طرح اخداث خط لوله نفت موسوم به "می استون" را کنار می گذارد - ۱۵ آبان ۱۳۹۴

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر روز جمعه طرح موسوم به "کی استون" برای احداث خط لوله نفت از کانادا به آمریکا را، که سال ها معطل مانده بود، بار دیگر رد کرد و گفت دولت او این طرح را به طور کامل کنار می گذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این تصمیم باراک اوباما پیروزی بزرگی برای فعالان محیط زیست است که در هفت سال گذشته به مخالفت با این طرح برخاسته بودند و می‌گفتند این خط لوله آسیب‌های فراوانی به محیط زیست می‌رساند.

رئیس جمهوری آمریکا در یک نشست خبری، با بیان این که "این خط لوله در بلندمدت هیچ کمک معناداری به اقتصاد ما نمی‌کند،" گفت انتقال نفت خام از کانادا، با چنین روش‌ آلوده کننده‌ای، امنیت انرژی ایالات متحده را ارتقا نخواهد داد.

آقای اوباما همچنین گفت اگر کنگره به طور جدی به دنبال اشتغال زایی است، این گزینه خوبی نیست. دو مجلس سنا و نمایندگان زمستان گذشته اجرای این طرح را تصویب کردند، اما مصوبه آنها با وتوی باراک اوباما روبرو شد.

به گزارش رویترز، کنار گذاشته شدن این طرح توسط دولت اوباما، ایالات متحده را در گفت‌وگوهای مربوط به تغییرات آب و هوایی – که قرار است پایان ماه نوامبر (۹ آذر ماه) در پاریس برگزار شود – در موضع قوی‌تری قرار خواهد داد.

طرح خط لوله "کی استون اکس ال" (Keystone XL) در سال ۲۰۰۸ میلادی برای انتقال روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت خام از کانادا ارائه شد؛ اما به دنبال مخالفت‌های جدی فعالان محیط زیست، به موضوعی جنجال‌برانگیز تبدیل شد.

XS
SM
MD
LG