لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

پرزیدنت ترامپ با انتشار نامه رهبر کره شمالی: پیشرفتی بزرگ در حال شکل‌گیری است


رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی، پس از یک دوره پر تنش، ۱۲ ژوئن سال جاری در سنگاپور بطور مستقیم با یکدیگر دیدار کردند.
رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی، پس از یک دوره پر تنش، ۱۲ ژوئن سال جاری در سنگاپور بطور مستقیم با یکدیگر دیدار کردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز پنجشنبه در پیامی درتوئیتر با انتشار تصویر یادداشتی از رهبر کره شمالی، که او محتویات آن را «زیبا» توصیف کرده است، نوشت که پیشرفتی بزرگ در حال شکل گیری است.

سران آمریکا و کره شمالی پس از یک دوره پر تنش، ۱۲ ژوئن سال جاری در سنگاپور بطور مستقیم با یکدیگر دیدار و درباره عاری سازی شبه جزیره کره از تسلحیات هسته‌ای و رفع تهدید موشکی پیونگ یانگ گفت‌وگو کردند.

رهبر کره شمالی در یادداشتی که برای رئیس جمهوری ایالات متحده ارسال کرده و تاریخ آن ششم ژوئیه است، می‌گوید که «نشست ۲۴ روز قبل حقیقتا سرآغاز یک سفر پرمعنا بود.»

کیم جونگ اون می‌گوید «اعتقاد راسخ دارم نیت استوار، تلاش‌های صادقانه و رویکرد منحصر به فرد من و عالیجناب آقای پرزیدنت، با هدف ترسیم یک آینده جدید میان جمهوری دموکراتیک خلق کره و ایالات متحده، مطمئنا به ثمر خواهد نشست.»

وی در ادامه نامه، که به دو زبان کره‌ای و انگلیسی نوشته شده، خاطر نشان کرده است که پیشرفت‌های مهم جاری در روابط بین آمریکا و کره شمالی زمینه ساز دیدار دوباره سران دو کشور خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا نامه رهبر کره شمالی را در حالی منتشر می‌کند که برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو ناتو، و دیدار با نخست وزیر بریتانیا و رئیس جمهوری روسیه، به اروپا رفته است.

همزمان در روز پنجشنبه، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از درخواست کره شمالی برای اعزام هیاتی از آمریکا به آن کشور برای گفت‌وگو درباره بازگرداندن بقایای سربازان کشته شدن در جنگ کره خبر داد.

واشنگتن تاکنون از پیشرفت مذاکرات در سطوح مختلف ابراز رضایت کرده است؛ با این حال وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه تاکید کرد تحریم‌ها تا نهایی شدن روند غیرهسته‌ای شدن کره شمالی ادامه می‌یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG