لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۷

دونالد ترامپ: درباره امنیت ژاپن ما متعهد هستیم


کنفرانس خبری رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر ژاپن، روز جمعه
کنفرانس خبری رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر ژاپن، روز جمعه

رئیس جمهوری آمریکا می گوید که اتحاد بین ایالات متحده و ژاپن سنگ بنای صلح و ثبات در منطقه است و دولت او متعهد است تا حتی رابطه دو کشور را نزدیک تر کند.

دونالد ترامپ روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک با شیزو آبه نخست وزیر ژاپن گفت ما متعهد به تامین امنیت ژاپن در همه زمینه ها هستیم.

وی افزود: اتحاد بین دو ملت و رابطه دوستی بین مردم ما خیلی خیلی عمیق است.

شیزو آبه از روز گذشته وارد آمریکا شد. پیش از این دیدار، آقای آبه در جمع صاحبان صنایع و مشاغل آمریکا گفت که مناسبات بازرگانی دو کشور، بر اساس برد - برد پایه ریزی شده است.

هدف از دیدار آقای ترامپ با نخست وزیر ژاپن، تاکید مجدد بر التزام آمریکا به حمایت از همپیمان خود در آسیا و تقویت روابط بازرگانی دو کشور بود.

نخست وزیر ژاپن دومین رهبر خارجی است که با پرزیدنت ترامپ دیدار و گفتگو می کند.

به گفته منابع ژاپنی، هیات همراه آقای آبه، از نظر ترکیب و گوناگونی بی سابقه بوده و قرار است در این سفر، توکیو از برنامه سرمایه گذاری پنج مرحله ای ۱۵۰ میلیارد دلاری که منجر به ایجاد حدود هفتصد هزار فرصت شغلی در آمریکا می شود، پرده برداری کند.

آقای آبه بعد از حضور و نثار گل بر مزار سرباز گمنام در جمع اعضای اتاق بازرگانی ایالات متحده در باره لزوم ادامه و تقویت مناسبات بازرگانی بین دو کشور سخنرانی کرد.

وی گفت: «حدود ۷۰ درصد خودروهای تویوتا و نود درصد خودروهای هُوندا که در جاده های آمریکا تردد می کنند در این کشور توسط کارگران آمریکایی ساخته شده و از ژاپن وارد نمی شوند. بر اساس آمار ارائه شده از سوی مقامات کشورتان، شرکتهای ژاپنی غیر خودروساز حدود ۳۸۰ هزار شغل در این کشور ایجاد کردند، یا بیش از هر کشور خارجی دیگر. شرکتهای ژاپنی که در صنایع مختلفی فعالیت دارند، جمعا ۴۱۱ میلیارد دلار در آمریکا سرمایه گذاری کرده که حدود ۸۴۰ هزار شغل ایجاد کرده است. ژاپنی ها از اینکه آمریکایها مشاغلشان را گرفتند، شکایتی نداشته زیرا این مناسبات را برد - برد می دانند.»

این سفر در حالی انجام شده که موضع گیری های پرزیدنت ترامپ در مورد خروج از پیمان شراکت بازرگانی آسیا - پاسفیک، انتقادش از کشورهایی مانند ژاپن که به گفته او سهم عادلانه شان را برای دفاع از خود پرداخت نمی کنند، موجب نگرانی توکیو شده است.

تراز بازرگانی توکیو با واشنگتن در سال ۲۰۱۶ قریب ۶۸ میلیارد دلار به زیان آمریکا بوده است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا امروز با همتای ژاپنی خود، فیومیو کشیدا، که همراه نخست وزیر آبه به آمریکا آمده دیدار کرد. هنوز مشروح این دیدار منتشر نشده است اما، خبرگزاری کیودو ژاپن ابتدای این هفته، گزارش داد که آقای تیلرسون باردیگر به همتای ژاپنی خود تاکید کرده که واشنگتن از مالکیت توکیو بر مجمع الجزایر سن کاکو در برابر ادعای پکن دفاع خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG