لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

پرزیدنت ترامپ در اولین بخش از سفر به اروپا با پاپ فرانسیس دیدار کرد


دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان در واتیکان - ۳ خرداد ۱۳۹۶
دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان در واتیکان - ۳ خرداد ۱۳۹۶

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در بخش اول نخستین سفر خود به اروپا در این مقام، روز چهارشنبه با پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک جهان در واتیکان دیدار و گفت‌وگو کرد.

از محتوای این دیدار خبری منتشر نشده، اما انتظار می‌رود پرزیدنت ترامپ در این دیدار نیز، مانند دیدار با رهبران مسلمان و یهودی در عربستان و اسرائیل، درباره افراطگرایی مذهبی گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پس از پایان این دیدار خصوصی نیم ساعته رئیس جمهوری آمریکا از میزبان خود تشکر کرد و خطاب به او گفت، «آنچه گفتید را فراموش نخواهم کرد.»

بنا به یک سنتی قدیمی دو طرف همچنین به یکدیگر هدایایی دادند.

پاپ فرانسیس مدالی با نقش شاخه زیتون، نماد صلح، هدیه داد و پرزیدنت ترامپ هم چند جلد کتاب به قلم مارتین لوتر کینگ پسر (جونیور) اهدا کرد و گفت «فکر می کنم از خواندن آنها لذت می برید.»

دونالد ترامپ سیزدهمین رئیس جمهوری مستقر ایالات متحده است که از واتیکان دیدن می کند. ملانیا بانوی اول آمریکا، ایوانکا دختر او و همسرش جرد کوشنر پرزیدنت ترامپ را در واتیکان همراهی کردند.

این نخستین دیدار رو در روی دونالد ترامپ با پاپ فرانسیس است، که پیش از آغاز دوران ریاست جمهوری در موارد مختلفی - مانند برخورد با مهاجران غیرقانونی و تغییرات اقلیمی - با یکدیگر اختلاف نظر داشتند.

رهبر کاتولیک های جهان سال گذشته و در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه آمریکا، از دونالد ترامپ به دلیل وعده ساختن دیوار در امتداد مرزهای مشترک ایالات متحده با مکزیک انتقاد کرده بود.

پاپ فرانسیس آرژانتینی در آن زمان گفته بود که هر کسی به فکر ساختن دیوار به جای ساختن پل باشد «مسیحی نیست» و آقای ترامپ نیز در پاسخ، این اظهارات پاپ را «شرم آور» خوانده بود.

پاپ پس از دیدار با رئیس جمهوری آمریکا نطق هفتگی خود را در میان مردم حاضر در میدان سن پیتر آغاز کرد و پرزیدنت ترامپ نیز به دیدار رئیس جمهوری و نخست وزیر ایتالیا در رم رفت.

پرزیدنت ترامپ سپس قرار است به منظور شرکت در نشست روز پنجشنبه سران ناتو راهی بلژیک شود. وی روز جمعه به ایتالیا باز خواهد گشت تا در نشست سران گروه هفت در سیسیل حضور یابد.

دونالد ترامپ در آغاز نخستین سفر خارجی خود در مقام ریاست جمهوری آمریکا، صبح شنبه وارد عربستان سعودی شد و سپس به اسرائیل رفت و عصر سه‌شنبه هم عازم رم، پایتخت ایتالیا، شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG