لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۶

انتقاد پرزیدنت ترامپ از حامیان مک‌گورک: او مسئول انتقال پول نقد به ایران بود


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در تازه ترین انتقاد از حامیان برت مک‌گورک، نماینده پیشین آمریکا در ائتلاف جهانی برای مقابله با داعش، روز دوشنبه در توئیتی گفت، او مسئول انتقال ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد به ایران بعد از توافق هسته‌ای بود.

پرزیدنت ترامپ نوشت: «جهت یادآوری آنهایی که با برت مک‌گورک ابراز همدردی می‌کنند، او توسط اوباما منصوب شده بود و کسی بود که مسئولیت یافت ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد را در چند هواپیما جای دهد و به عنوان بخشی از توافق وحشتناک هسته‌ای ایران که به تایید باب کورکر کوچولو رسید (و اکنون مختومه است،) به ایران ارسال کند.»

دونالد ترامپ از زمان نامزدی در انتخابات در سال ۲۰۱۶، منتقد توافق هسته‌ای با ایران بود و گفته بود آمریکا نباید به ایران پول نقد می داد. دولت اوباما در دفاع از خود گفته بود که ۴۰۰ میلیون دلار از این مبلغ، اصل پول ایران، و بقیه سود آن در سال های بعد بود که ایالات متحده به ایران پرداخت. اما جمهوریخواهان در مقابل دولت اوباما را متهم کردند این پول را به عنوان باج به ایران داده است؛ چون بعد از پرداخت این پول، آمریکایی های زندانی در ایران آزاد شدند.

دولت ترامپ می گوید توافق هسته ای سال ۱۳۹۴ قدرت های جهانی با تهران، موجب بهبود رفتارهای جمهوری اسلامی نشده و ایران در سه سال اخیر با پول دریافتی از آمریکا، به حمایت از گروه های تروریستی و شورشی در منطقه پرداخته است.

این موضع پرزیدنت ترامپ علیه مک‌گورک در حالی است که سه روز پیش نیز او در واکنش به استعفای نماینده ایالات متحده در ائتلاف جهانی این موضوع را کم اهمیت دانسته بود.

چند ساعت بعد از استعفای برت مک‌گورک، نماینده ارشد آمریکا در ائتلاف جهانی برای مقابله با داعش، پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتر خود نوشت که برت مک‌گورک را نمی شناسد و او در سال ۲۰۱۵ در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما و توسط او منصوب شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا برجسته شدن خبر استعفای مک‌گورک را کار رسانه‌های به گفته او «جعلی» دانست و گفت قرار بود مک‌گورک دو ماه دیگر خودش این سمت را ترک کند.

رسانه های آمریکا اعلام کرده بودند که برت مک‌گورک، نماینده ارشد آمریکا در ائتلاف جهانی برای مقابله با داعش، اعلام کرده است که از ابتدای سال ۲۰۱۹ از این سمت کناره گیری می‌کند.

آقای مک‌گورک در نامه استعفای خود خطاب به وزیر خارجه آمریکا نوشته است که داعش هنوز کاملا شکست نخورده و خروج نیروهای آمریکایی از سوریه منجر به ایجاد شرایطی برای بازگشت این گروه خواهد شد.

خبر استعفای آقای مک‌گورک چند روز پس از انتشار خبر کناره‌گیری وزیر دفاع آمریکا و اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ مبنی بر بازگرداندن نیروهای آمریکایی از سوریه رسانه‌ای شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG