لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

پرزیدنت ترامپ: برهم زدن آن توافق اتمی بد، ایران را به دردسر انداخته است


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه ۱۲ دی ماه در پایان جلسه کابینه در کاخ سفید به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد و در مورد خروج نیروهای آمریکا از سوریه و این که برخی می‌گویند «باعث تقویت ایران و سوریه می‌شود» گفت: «ایران به دلیل سیاست‌های من عوض شده و حالا مشکلات زیادی دارد.»

پرزیدنت ترامپ گفت: «حضور ما در سوریه و پاکسازی داعش به نفع ایران و روسیه بود. وقتی ما داعش را کنار می‌زنیم، این ایران و روسیه هستند که از آن نفع می‌برند. اتفاقا از این که ما برویم خوشحال نیستند؛ چرا که دیگر کار خودشان است که با داعش بجنگند.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «بگذارید بروند و خودشان با داعش درگیر شوند. دلیل ندارد ما آنجا هزینه کنیم. این پول باید بیاید و در کشور ما خرج شود.»

تصمیم پرزیدنت ترامپ برای خروج از سوریه، با انتقاد برخی از سیاستمداران جمهوری‌خواه همراه شد. این انتقادها مبتنی بر این بود که «کردهایی که متحد آمریکا در جنگ علیه داعش در سوریه هستند، حالا بی دفاع خواهند بود.»

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه گفت: «کردها همراه ما هستند. من از این که همان نفت کم خودشان را به ایران می‌فروشند خرسند نبودم، ولی وقتی ما در کنار آن‌ها هستیم، خیلی مبارزان بهتری در میدان نبرد هستند. ما در هر حالتی خواهان حمایت و حفظ کردها هستیم.»

«داعش مشکل ایران و روسیه است»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «بعضی می‌گویند اگر ما داعش را از بین نبریم، به کشور ما می‌آیند. بله ممکن است برای درصد خیلی کمی این طور باشد، ولی می‌دانید بیشترشان کجا می‌روند؟ ایران، که از قضا خیلی بیشتر از ما از داعش متنفر است. یا به روسیه می‌روند، که آنها هم از ما بیشتر از داعش متنفر هستند.»

وی گفت: «حالا در رسانه‌ها می‌گویند روسیه از خروج ما خوشحال است. اتفاقا این طور نیست. ما داعش را برای [بشار] اسد و ایران از بین می‌بریم.»

«توافق بد اتمی با ایران»

پرزیدنت ترامپ گفت: «حالا بگذارید به ایران بپردازیم. ایران نسبت به زمانی است که من سر کار آمدم، کشور بسیار متفاوتی است. وقتی من آمدم به همراه ژنرال های نظامی در اتاقی که اوضاع خاورمیانه را رصد می‌کرد، در هر جایی که درگیری بود، دلیل آن ایران بود. و من با خودم گفتم به یمن نگاه کنید یا سوریه، عربستان سعودی هم تحت محاصره بود. اصولا ایرانی‌ها یمن را به خاطر مرز طولانی که با عربستان دارد، می‌خواستند.»

پرزیدنت ترامپ گفت: «فکر کردم چطور می شود جلوی این‌ها را که این قدر پول دارند، گرفت؟ فقط پرزیدنت اوباما ۱۵۰ میلیارد دلار پول نقد به آنها داده بود که من هنوز دارم فکر می‌کنم چطور این کار را کردند. با هواپیما از پنج کشور مختلف پول نقد آوردند، می‌دانید چرا؟ چون در داخل آمریکا این قدر موجودی پول نقد نداشتیم. با همه این‌ها، کاری که من کردم، از بین بردن توافق بد اتمی با ایران بود. گفتنی است اگر [آن توافق] را کنار نگذاشته بودیم، این حق قانونی را به ایران می داد که تا هشت سال دیگر بمب اتمی بسازد.»

وی افزود: «ایران دیگر آن کشور نیست. ایران دارد نیروهایش را از سوریه و یمن خارج می‌کند. برای ایران حالا بحث بقا مطرح است. ایران قدرتی در خاورمیانه بود و قصدشان این بود که کل خاورمیانه را بگیرند و اسرائیل را هم از بین ببرند. ولی ایران حالا کشوری متفاوت است. هر هفته در شهرهای مختلف شاهد تظاهرات هستند، که از قبل خیلی بیشتر شده است. به دلیل کارهای ما، ارزش پول ملی‌شان در حال سقوط است و خیلی خبرهای بد برای آن‌ها در راه است. کارهای مالی که ما با ایران کرده‌ایم، آنها را حسابی گرفتار کرده است.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «البته من می‌خواهم با ایران مذاکره کنم، ولی فکر کنم هنوز برای آن آماده نیستند، اما به آنجا هم خواهند رسید. دو سال پیش ایران می توانست کل خاورمیانه را بگیرد و بعد به دلیل آن توافق اتمی مضحک هم، هر قدر بخواهند بمب اتمی بسازند. ایران نسبت به ۱۹ ماه پیش، خیلی وضعیت متفاوتی دارد.»

«در مورد کره شمالی پیشرفت داشتیم»

رئیس جمهوری آمریکا در مورد کره شمالی و احتمال ادامه مذاکرات گفت: «نامه‌ای از کیم جونگ اون دریافت کردم و خیلی‌ها هنوز آن را ندیده اند، ولی خیلی نامه خوبی است. ما پیشرفت خیلی خوبی داشتیم. من هیچ وقت از سرعت در مذاکرات حرف نزدم. ما شش ماه پیش در سنگاپور دیدار کردیم و دوباره با هم دیدار می‌کنیم. اگر دولت ما سر کار نبود، حالا در آن بخش از آسیا ما وارد جنگ شده بودیم.»

پرزیدنت ترامپ گفت: «من عجله‌ای ندارم، ولی کیم جونگ اون قصد همکاری دارد. هم برنامه عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح هسته ای در کار است و هم برنامه‌های دیگر. زمان‌بندی مشخصی نداریم، ولی امکان دسترسی به اهداف وجود دارد. ما رابطه‌ای خیلی خوب ایجاد کرده و از جنگ جهانی سوم پیشگیری کردیم. خیلی‌ها هستند که می‌خواهند به پیشرفت اقتصادی کره شمالی کمک کنند. من مشتاق دیدار با کیم جونگ اون هستم.»

پرزیدنت ترامپ پیشتر نیز در پیام خود به مناسبت سال نو میلادی هم برهم زدن توافق اتمی با ایران را به عنوان یکی از موفقیت‌های خود برشمرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG