لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۴

دونالد ترامپ در مصاحبه با آسوشیتدپرس تشریح کرد: اقدامات ایران با روح برجام سازگار نیست


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، اقدامات بی ثبات کننده ایران در سراسر خاور میانه با روح برجام سازگار نیست.

این مصاحبه در آستانه نزدیک شدن به هفته منتهی به ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهوری آقای ترامپ، روز جمعه در کاخ سفید انجام و بخش‌هایی از آن روز شنبه منتشر شد.

به گفته جولی پیس گزارشگر آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ معتقد است توافق هسته‌ای موسوم به برجام «جسم و روح» دارد، اما ایران تنها از بخش قابل لمس آن تبعیت کرده است.

وی در گزارش خود نوشت، «پرزیدنت می‌گوید ایران از روح برجام پیروی نکرده است. وقتی از او خواستم در این خصوص توضیح بیشتری بدهد، گفت او در خصوص موارد اجرایی برجام حرف نمی‌زند، بلکه منظور او تحرکات بی ثبات کننده تهران در سراسر خاور میانه است، که به نظر او با روح آن توافق ناسازگار است. در ضمن، پرزیدنت ترامپ خروج یکجانبه آمریکا از برجام را رد نکرد، اما به نظر نمی‌رسید که چنین امری قریب الوقوع باشد.»

خانم پیس می گوید، رؤسای جمهوری ایالات متحده معمولا و پیشاپیش در مورد انتخابات ریاست جمهوری در سایر کشورها اظهار نظر نمی‌کنند. اما یکی از نکات جالب این مصاحبه این بود که پرزیدنت ترامپ گفت به نظر او حملات تروریستی هفته گذشته در پاریس، به پیروزی ماری لوپن نامزد راست افراطی کمک می‌کند.

خبرنگار آسوشیتدپرس در گزارس خود نوشت «آقای ترامپ گفت که تصور می‌کند حمله اخیر در شانزه لیزه احتمالا به مارین لوپن نامزد راست افراطی کمک می‌کند؛ زیرا او بیش از هر نامزد دیگر طرفدار حفاظت از مرزهای فرانسه و رسیدگی جدی به مسائل امنیتی در آن کشور است. آقای ترامپ مشخصا گفت سخنانش به معنای تایید نامزدی خانم لوپن در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نیست، اما تاکید کرد پیروز انتخابات کسی است که سابقه زیادی در حمایت از حفاظت از مرزهای فرانسه و ضرورت مبارزه با تروریسم داشته باشد.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در مورد جولیان آژانس بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی لیکس گفت، با اقدامات احتمالی وزارت دادگستری ایالات متحده در مورد اعلام جرم علیه آقای آسانژ شخصا موافق است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG