لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

نیکی هیلی: پرزیدنت ترامپ تغییرات آب و هوایی را قبول دارد


نیکی هیلی در کنار پرزیدنت ترامپ در مراسم امضای یک فرمان اجرایی در کاخ سفید - آرشیو
نیکی هیلی در کنار پرزیدنت ترامپ در مراسم امضای یک فرمان اجرایی در کاخ سفید - آرشیو

سه روز بعد از دستور رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر خروج از توافق تغییرات اقلیمی که با واکنش رهبران برخی کشورها همراه شده، نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید پرزیدنت ترامپ تغییرات آب و هوایی را قبول دارد.

خانم هیلی روز یکشنبه به سی ان ان گفت پرزیدنت ترامپ باور دارد که آلاینده ها بخشی از این معادله هستند.

وی افزود پرزیدنت ترامپ باور دارد که آب و هوای زمین در حال تغییر است و ایالات متحده باید برای این مسئله احساس مسئولیت کند و این کاری است ما قصد داریم انجام دهیم.

اظهارنظر خانم هیلی بخشی از دفاع اعضای ارشد دولت ترامپ در دفاع از تصمیم روز پنجشنبه او برای خروج از توافق تغییرات اقلیمی است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پنجشنبه ۱۲ خرداد تصمیم آمریکا به خروج از توافق تغییرات اقلیمی پاریس را اعلام کرد و گفت: این توافق عادلانه نیست چون آمریکا را محدود می کند اما به کشورهای آلوده کننده مثل چین بیش از ده سال فرصت می دهد.

وی افزود: «آمریکا از پیمان پاریس خارج می شود اما به مذاکرات برای معامله بهتر در این زمینه ادامه می دهد... آمریکا را در موقعیتی بدتر از بعضی کشورها قرار می دهد و به اقتصاد این کشور ضربه می زند.»

این اعلام آقای ترامپ با واکنش خیلی از رهبران کشورهای جهان روبرو شد. همتایان اروپایی از اقدام آمریکا انتقاد کردند گفتند این توافق قابل مذاکره مجدد نیست.

پیش از این، آقای ترامپ در زمان کارزار تبلیغاتی خود گفته بود تغییرات اقلیمی را قبول ندارد اما در سه روز گذشته مقام های ارشد دولت او می گویند اقدام اخیر رئیس جمهوری بر مبنای تحقیقات جامعی صورت گرفته است.

آقای ترامپ پیشتر گفت که توافق پاریس می تواند سه تریلیون دلار از تولید ناخالص ملی آمریکا کم کند و موجب از دست رفتن ۶.۵ میلیون شغل شود.

مایک پنس معاون آقای ترامپ در یک سخنرانی در آیوا در دفاع از اقدام او گفت پرزینت ترامپ تصمیم گرفت که مردان و زنان فراموش شده را دوباره در جایگاه «اول آمریکا» قرار دهد و همیشه او اینکار را خواهد کرد.

خانم هیلی روز یکشنبه در دفاع از اقدام ترامپ گفت خروج آمریکا از توافق اقلیمی به معنی بی توجهی به محیط زیست نیست. او گفت:‌ چون از این جمع خارج شده ایم به این معنی نیست که به محیط زیست اهمیتی نمی دهیم. بلکه سعی داریم آب و هوا را پاکیزه نگه داریم و همچنان پیشروی اخلاقی جهان برای حفظ محیط زیست باشیم.

دو سال پیش همه کشورها جز سوریه و نیکاراگوئه توافق اقلیمی پاریس را امضا کردند که هدف آن کاهش دو درجه سانتیگرادی دمای زمین تا پایان این قرن است.

براساس این توافق، کشورهای ثروتمند به کشورهای فقیر کمک می کنند تا بیشتر به انرژی‌های تجدیدپذیر روی آورند تا روند تولید گازهای گلخانه ای کاهش یابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG