لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۵

وال استریت جورنال: با مجوز ترامپ سازمان سی آی ای از پهپاد نظامی استفاده می‌کند


یک رسانه آمریکایی در گزارشی خبر داده است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده با صدور یک مجوز جدید، به آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سی آی ای) اختیار داده است که از پهپادها علیه گروه‌های پیکارجو استفاده کند.

روزنامه وال استریت جورنال این خبر را روز دوشنبه به نقل از برخی مقام‌های آمریکایی منتشر کرد و نوشت که کاخ سفید، وزارت خارجه و سی آی ای تا زمان انتشار گزارش، به درخواست این روزنامه برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

به نوشته وال استریت جورنال، این تصمیم نشان دهنده تمایل پرزیدنت ترامپ به تغییر سیاست باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده است که نقش سی آی ای در انجام عملیات نظامی علیه پیکارجویان را محدود کرده بود.

آمریکا نخستین کشوری است که از زمان حملات ترورسیتی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به این طرف، از هواپیماهای بدون خلبان و هدایت پذیر از راه دور و با قابلیت حمل موشک برای حمله به مواضع گروه های پیکارجو و جهادی استفاده کرده است.

این حملات پهپادی در خارج از کشور، در دولت جرج دبلیو بوش آغاز شد و در دولت باراک اوباما توسعه یافت.

منتقدان این برنامه، با اشاره به افزایش شمار گروه‌های پیکارجو، می‌گویند که انجام چنین حملاتی بیش از آن که از شمار آنها بکاهد، منجر به رشد سازمان‌ها و گروه‌های جهادی شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG