لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۵

کاخ سفید: حداکثر ۱۱۶ غیرنظامی در عملیات پهپادی در ۷ سال گذشته کشته شدند


استفاده از پهپاد یکی از ابزارهای عمده استراتژی دولت باراک اوباما در مبارزه با تروریسم در خارج از آمریکا بوده است.
استفاده از پهپاد یکی از ابزارهای عمده استراتژی دولت باراک اوباما در مبارزه با تروریسم در خارج از آمریکا بوده است.

کاخ سفید روز جمعه با ارائه گزارشی جامع، شمار قربانیان غیرنظامی عملیات پهپادهای ارتش و آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا در خارج از ایالات متحده را در طول هفت سال گذشته، از آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما، بین ۶۴ تا ۱۱۶ نفر اعلام کرد.

بر اساس این گزارش که نسخه ای از آن به دست صدای آمریکا رسیده است، از ۲۰ ژانویه ۲۰۰۹ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۵ میلادی، تعداد کل حملات پهپادی ایالات متحده در خارج از آمریکا ۴۷۳ مورد بوده، که در جریان آنها بین ۲۳۷۲ تا ۲۵۸۱ تروریست و پیکارجو کشته شدند.

همزمان با انتشار این گزارش، باراک اوباما نیز با صدور یک فرمان اجرایی، ضمن توضیح سیاست ها و اولویت های ایالات متحده در مبارزه با تروریسم، خواستار ارتقای تدابیر لازم در قبل و بعد از انجام این حملات، به ویژه در زمینه حفاظت از غیرنظامیان، شده است.

در این فرمان جدید، علاوه بر تشریح اهداف حملات پهپادی نیروهای نظامی و امنیتی آمریکا در خارج از کشور، بر مطابقت اینگونه عملیات با قوانین جاری، قانون اساسی و ارزش های ایالات متحده – به ویژه بر لزوم کاهش شمار تلفات غیرنظامیان در هرگونه حمله نظامی از جمله حملات پهپادی، تاکید شده است.

هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) یکی از ابزارهای عمده استراتژی دولت باراک اوباما در مبارزه با تروریسم در خارج از آمریکا بوده است؛ اما معیارها و تدابیر در نظر گرفته شده برای حفظ جان غیرنظامیان در اینگونه عملیات، مورد انتقاد برخی گروه ها قرار گرفته است.

گروه های مدافع حقوق بشر در سال های اخیر واشنگتن را متهم کرده اند که در ارائه اطلاعات و آمار مربوط به قربانیان غیرنظامی عملیات پهپادهای نظامی آمریکا در خارج از کشور "شفافیت" به خرج نداده و آن را کمتر از آنچه واقعیت دارد نشان داده است.

به عنوان نمونه، خبرگزاری آسوشیتدپرس به اداره روزنامه نگاری تحقیقی که در لندن مستقر است اشاره کرده و نوشته بر اساس برآورد این مرکز، آمار کشته شده ها در پاکستان، یمن و سومالی از سال ۲۰۰۲ میلادی به این طرف، بین ۴۹۲ تا ۱۱۰۰ نفر بوده است.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید پیشتر در روز جمعه، با بیان این که تا چند سال پیش حتی به وجود این عملیات اشاره نمی شد، گفت ارائه اطلاعات و تصمیم گیری درباره تدابیر لازم برای ارتقای استاندارد عملیات و استفاده مناسب تر از این ابزار، نشانه شفافیت دولت است.

بیت‌ اﻟله محسود از رهبران طالبان پاکستانی در سال ۲۰۰۹، حسین یمنی از فرماندهان القاعده در سال ۲۰۱۰، ابو یحیی اللیبی از فرماندهان القاعده در سال ۲۰۱۲، حکیم اﻟله محسود از رهبران طالبان پاکستانی در سال ۲۰۱۳، آدم غدن از اعضای ارشد القاعده در سال ۲۰۱۵، از جمله افرادی بودند که در حملات پهپادی آمریکا در پاکستان کشته شدند.

بسیاری از فرماندهان و اعضای کلیدی گروه موسوم به "دولت اسلامی" در عراق و سوریه، از جمله محمد اموازی (جان جهادی) معروف به جلاد داعش که در تصاویر ویدئویی منتشر شده توسط آن گروه افراطی اقدام به گردن زدن برخی گروگان های غربی – از جمله آمریکایی – کرده بود، در سال ۲۰۱۵ هدف حملات پهپادهای آمریکا قرار گرفته و به قتل رسیدند.

XS
SM
MD
LG