لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۹

پرزیدنت ترامپ رئیس دفتر خود را تغییر داد؛ دومین ژنرالی که رئیس دفتر رئیس جمهوری شد


رینس پریبوس با ۱۸۹ روز سابقه، کوتاه ترین رئیس دفتر رئیس جمهوری تاریخ آمریکا شد
رینس پریبوس با ۱۸۹ روز سابقه، کوتاه ترین رئیس دفتر رئیس جمهوری تاریخ آمریکا شد

پرزیدنت دونالد ترامپ در تازه ترین تغییرات در دولت خود با استفعای رئیس دفتر خود موافقت کرد و جان کلی وزیر امنیت داخلی خود را به سمت رئیس کارمندان کاخ سفید یا رئیس دفتر خود منصوب کرد.

جمعه شب ۶ مرداد به وقت واشنگتن، آقای ترامپ در توئیتر خود اعلام کرد «جان کلی» جایگزین «رینس پریبس» شد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتر خود نوشت: خوشوقتم به اطلاع تان برسانم که ژنرال جان اف کلی را به عنوان رییس دفتر کاخ سفید منصوب کردم. او یک آمریکایی بزرگ است.

آقای ترامپ با تجلیل از اقدامات جان کلی، در توئیت دیگری نوشت او یک ستاره واقعی در دولت من بوده است.

ژنرال جان کلی که چهره شناخته شده ای در حوزه مرزبانی آمریکا است پیش از انتصاب به سمت رئیس دفتری پرزیدنت ترامپ، وزیر امنیت داخلی دولت آمریکا بود که سیاست های ترامپ در حوزه مهاجرت و پناهجویان را پیش می برد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا برکناری رینس پریبس بعد از یک بحث داخلی در کاخ سفید صورت گرفته است. آنتونی اسکارموچی مدیر ارتباطات جدید کاخ‌سفید پیشتر پریبس را به خبرچینی و افشا کننده اخبار داخل کاخ‌سفید متهم کرده بود.

آقای پریبس وکیل جوانی بود که پیش از سمت رئیس دفتری پرزیدنت ترامپ، دبیر کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه بود. پریبس به سی ان ان گفته استعفای او روز پنجشنبه به پرزیدنت ترامپ تحویل شده بود. کناره گیری وی در حالی است که پیشتر شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید نیز کناره گیری کرده بود.

دو رکورد تاریخی در جابجایی رئیس جدید کارکنان کاخ سفید

رینس پریبس که روز جمعه کنار گذاشته شد، رکورد کوتاه ترین دوره خدمت یک رئیس دفتر رئیس جمهوری را با تنها ۱۸۹ روز شکست.

سمت رئیس دفتر رئیس جمهوی اهمیت ویژه ای دارد. این سمت بالاترین مقام در بین کارمندان کاخ سفید است و در هر دوره رئیس جمهوری منتخب فردی از نزدیکان و افراد مورد اعتماد خود را در این سمت منصوب می کند. وظیفه رئیس دفتر رئیس جمهوری اداره امور کاخ سفید و ارتباطات رئیس جمهوری با خارج از کاخ سفید است. او همچنین رابط رئیس جمهوری با کنگره و وزرا خواهد بود.

اما جانشین پریبس، جان کلی یک ژنرال چهارستاره است و دومین ژنرال نظامی در تاریخ آمریکا به حساب می آید که به این سمت می رسد. به نوشته صدای آمریکای انگلیسی، پیش از این ژنرال «الکساندر هایگ» در آخرین روزهای دولت ریچارد نیکسون پیش از استعفا تنها نظامی بود که به این سمت رسید. او در روزهای پایانی نیکسون و آغاز دوره ریاست جمهوری ژنرال فورد، رئیس دفتر رئیس جمهوری بود.

«اندرو کار» که در دولت جرج بوش سابقه ریاست دفتر او را دارد به ام اس ان بی سی گفته انتخاب کلی هوشمندانه بود چون او کاملا پخته است و رفتار می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG