لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۲

اشاره پرزیدنت دونالد ترامپ به احتمال سفر به افغانستان


رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا احتمالا در نخستین بازدید از مناطق جنگی، به افغانستان سفر خواهد کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ پنجشنبه شب به خبرنگاران گفت به افغانستان می رود. پیشتر اسوشیتدپرس گزارش داده بود که پرزیدنت ترامپ از زمانی که رئیس جمهوری آمریکا شده است، به مناطق جنگی سفری نکرده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه و پیش از تعطیلات روز شکرگزاری، گفته بود قصد دارد به یک منطقه جنگی سفر کند.

پنجشنبه شب رئیس جمهوری آمریکا گفت ایالات متحده درگیر مذاکرات صلح در افغانستان است و احتمالا، شاید برای نخستین بار، از آن کشور که هزاران سرباز آمریکایی در آن حضور دارند، دیدار کند.

پرزیدنت ترامپ گفت: «ما مذاکرات بسیار محکمی با افغانستان داریم. خواهیم دید چه می شود. اگر چیزی بشود، که خیلی خوب است، و من خیلی خوشحال خواهم شد.»

پرزیدنت ترامپ از نام بردن از طرف مذاکره برای صلح در افغانستان امتناع کرد، ولی در پاسخ به این پرسش که آیا به افغانستان سفر خواهد کرد پاسخ مثبت داد و گفت «ما در زمان مناسب کارهای جالبی خواهیم کرد.»

هماهنگ کننده امدادرسانی سازمان ملل برای افغانستان نیز روز شنبه در مقر اروپایی آن سازمان در ژنو گفت که افغانستان تا به حال چندین فرصت برقراری صلح را به دلایل گوناگون از دست داده است، اما این بار به نظر می‌رسد تلاش‌ها برای برقراری آرامش در آن کشور از پویایی ویژه‌ای برخوردار است.

تونی لانزر، گفت: «فرصت و امید جدیدی برای برقراری صلح در افغانستان بوجود آمده و احتمال دستیابی به آن را از هر زمان دیگری بیشتر کرده است. هنوز راه درازی در پیش است، اما نباید این فرصت استثنایی را از دست داد.»

حضور نیروهای ایالات متحده در افغانستان طولانی ترین حضور نظامی آمریکا در یک کشور خارجی است که از بعد از عملیات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

اظهار نظر تازه رئیس جمهوری آمریکا در حالی است که پیشتر، زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در افغانستان، ابرازی امیدواری کرده بود تا آوریل سال آینده میلادی، حدود شش ماه دیگر، توافق صلح با شورشیان طالبان را به انجام برساند.

آقای خلیل‌زاد که برای پیشبرد مذاکرات میان آمریکا، طالبان و دولت افغانستان در کابل است، به خبرنگاران گفت که امیدوار است تا پیش از بیستم آوریل ۲۰۱۹ که افغانستان در نظر دارد انتخابات ریاست جمهوری برگزار کند، توافق صلح برای امضا آماده شده باشد.

این دیپلمات آمریکایی متولد افغانستان که زمانی سفیر ایالات متحده در کابل بود، گفت به مذاکرات صلح به گونه‌ای محتاطانه خوش‌بین است .

آقای خلیل‌زاد که دولت ترامپ وی را برای مذاکرات مستقیم با طالبان برگزیده است، ماه گذشته با رهبران این گروه تندروی اسلامی در قطر ملاقات کرد تا برای پایان بخشیدن به هفده سال جنگ در افغانستان چاره جویی کند.

در آن هنگام، معاون شورای عالی صلح در افغانستان گفته بود آقای خلیل‌زاد از طالبان خواستار یک آتش بس شش ماهه شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG