لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

یک هفته بعد از حمله طالبان به ستاد‌های انتخاباتی؛ نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در کابل حضور یافت


آقای خلیلزاد بعد از سفر به پاکستان، عربستان، امارات متحده عربی و قطر وارد افغانستان شد.
آقای خلیلزاد بعد از سفر به پاکستان، عربستان، امارات متحده عربی و قطر وارد افغانستان شد.

در حالیکه طالبان با زیر سوال بردن انتخابات پارلمانی در افغانستان دستور حمله به ستادهای انتخاباتی را در این کشور داده است، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان در سفر دوره‌ای خود بعد از پاکستان، عربستان، امارات متحده عربی و قطر، در کابل با رهبران افغانستان دیدار کرد و پیامی به طالبان داد.

منابع خبری می گویند آقای خلیلزاد در راستای گفتگوهای صلح در کابل حضور یافته است. او در کابل با اشرف غنی رئیس‌جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس امور اجرایی افغانستان دیدار کرد.

رسانه‌ها جزئیات زیادی از ملاقات خلیلزاد با مقامات افغانستان منتشر نکرده‌اند اما معاون شورای عالی صلح می گوید وی از طالبان خواسته که شش ماه آتش بس اعلام کنند.

وزارت خارجه آمریکا هنوز دیدار یا پیام رسمی از سوی خلیلزاد برای طالبان را تایید نکرده است اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان افغانستان در بیانیه‌ای، به طور ضمنی از دیدار با نماینده آمریکا خبر داد و اعلام کرد تلاش برای دستیابی به یک راه‌حل صلح‌آمیز صورت گرفته است.

زلمـی خلیلزاد دیپلمات آمریکایی متولد مزار شریف و سفیر پیشین ایالات متحده در کابل و اکنون نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان است.

دولت پرزیدنت ترامپ امیدوار است مذاکرات صلح بین طالبان و دولت افغانستان به پایان درگیری ها در این کشور جنگزده منجر شود.

با اینکه در ماههای اخیر طالبان تمایل به مذاکره نشان دادند اما در آستانه انتخابات پارلمانی افغانستان،‌ گروه طالبان طی اطلاعیه‌ای دستور مبارزه با انتخابات پارلمانی افغانستان را صادر کرد.

در اطلاعیه‌ای که روز دوشنبه ۱۶ مهر منتشر شد، طالبان از اعضا و عوامل خود خواسته است نیروهای امنیتی و دیگر مسئولان و مقام های مرتبط با برگزاری انتخابات ۲۰ اکتبر افغانستان را هدف حمله قرار دهند.

طالبان در این اطلاعیه، انتخابات پارلمانی افغانستان را جعلی و قلابی خوانده است.

بیش از ۲۵۰۰ نفر از جمله بیش از ۴۰۰ زن خود را برای شرکت در انتخابات افغانستان نامزد کرده‌اند.

دولت افغانستان برای تامین امنیت برگزاری انتخابات و رای دهندگان قرار است ۵۴ هزار نیرو به خدمت بگیرد.

هزاران تن از نیروهای ناتو نیز به حفظ امنیت برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان کمک خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG