لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

پنتاگون تایید کرد: ژنرال آمریکایی در تیراندازی طالبان در افغانستان زخمی شد


سرتیپ جفری اسمایلی، ژنرال ارتش آمریکا
سرتیپ جفری اسمایلی، ژنرال ارتش آمریکا

سرتیپ جفری اسمایلی، ژنرال ارتش آمریکا در تیراندازی هفته پیش در قندهار زخمی شد. دو مقام بلندپایه افغان در آن تیراندازی کشته شدند. تیرانداز نیز در حمله متقابل کشته شد.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، روز یکشنبه این گزارش روزنامه واشنگتن پست را تایید کرد که سرتیپ اسمایلی دست کم یک بار هدف تیراندازی طالبان قرار گرفته است.

ژنرال عبدالرزاق رئیس پلیس قندهار و نیز مسئول امنیتی و اطلاعاتی این ولایت در تیراندازی کشته شدند. فرماندار قندهار نیز هدف قرار گرفت اما جان به در برد.

سرهنگ گرانت نیلی سخنگوی فرماندهی ناتو در افغانستان به شبکه خبری ای بی سی گفت حال سرتیپ اسمایلی در پی زخمی شدن بر اثر تیراندازی رو به بهبود است.

به گزارش هافینگتن پست، ژنرال آستین اسکات میلر، سر فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان که در صحنه تیراندازی در دفتر کار فرماندار قندهار حاضر بود، پس از آغاز تیراندازی مامور طالبان، سلاح کمری خود را کشید اما شلیک نکرد.

گروه طالبان در بیانیه ای که به دست خبرگزاری رویترز رسیده مسئولیت تیراندازی قندهار را برعهده گرفته و اضافه کرده است که رزاق و میلر در تیراندازی هدف قرار گرفته اند.

در بیانیه طالبان آمده است تیراندازی قندهار پیامی به حکومت افغانستان و نظامیان آمریکایی بوده و هرجا طالبان اراده کنند می توانند دست به چنان اقدامهائی بزنند.

ژنرال میلر در گفتگوئی با رسانه های افغان ابراز تردید کرده بود که وی هدف تیراندازی بوده و گفته است او در کنار عبدالرزاق بوده اما هدف قرار نگرفته است.

ژنرال میلر به تلویزیون خبری طلوع گفته است: «ارزیابی من این است که من هدف نبودم. در یک فضای تقریبا تنگ بودیم. فکر نمی کنم من هدف بودم.»

عبدالرزاق یکی از فرماندهان کارآمد و برجسته افغان و از متحدان نزدیک نظامیان آمریکا بود. وی را به زیرپا نهادن حقوق بشر، شکنجه و قتلهای بدون محاکمه متهم کرده اند.

به گزارش نیویورک تایمز، وی بارها از توطئه سوءقصد جان به در برده بود.

وی شبکه گسترده ای از طرفدارانش را در نیروی پلیس منطقه داشت، و در نبرد با طالبان بسیار کارآمد بود.

تیراندازی قندهار در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان روی داد.

طالبان از پیش خواستار لغو برگزاری انتخابات شده و تهدید کرده بود که در سراسر کشور دست به خشونت خواهد زد اما انتخابات در روزهای تعطیلی آخر هفته برگزار شد.

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از مردم خواسته بود بی اعتنا به تهدیدهای طالبان به پای صندوقهای رای بروند و نمایندگان خود را برگزینند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG