لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

پنتاگون: از آغاز جنگ غزه، ۵۵ حمله به نظامیان آمریکایی در خاورمیانه صورت گرفته است


عکس: آرشیو
عکس: آرشیو

وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که نیروهای آمریکایی مستقر در عراق و سوریه طی یک ماه گذشته ۵۵ بار مورد حمله قرار گرفته‌اند. در این حملات، ده‌ها سرباز آمریکایی دچار جراحت‌های جزئی شده‌اند.

سابرینا سینگ، معاون سخنگوی پنتاگون گفت که ۲۷ حمله در عراق و ۲۸ حمله در سوریه صورت گرفته است. او افزود که همه ۵۹ سرباز مصدوم به خدمت بازگشته‌اند.

واشنگتن افزایش حملات را به نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی نسبت می‌دهد.

افزایش حملات به سربازان آمریکایی پس از آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس شدت گرفت. جنگی که زمانی آغاز شد که گروه ستیزه‌جوی فلسطینی در هفتم اکتبر حمله برون مرزی را از غزه انجام داد.

آمریکا در واکنش به حملات صورت گرفته علیه پایگاه‌هایش، تاکنون سه بار به مراکز مرتبط با سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان مرتبط با ایران در خاک سوریه حمله کرده است.

نیروی هوایی آمریکا شامگاه یکشنبه ۲۲ آبان به وقت محلی، دو حمله جدید علیه اهداف گروههای نیابتی جمهوری اسلامی در شرق سوریه انجام داد‌ه‌اند.

این حملات به ترتیب علیه یک مرکز آموزشی و یک خانه امن در نزدیکی شهرهای ابوکمال و میادین انجام شد.

وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت که این حملات در پاسخ به حملات مستمر علیه پرسنل آمریکایی در عراق و سوریه انجام شد.

ژنرال بازنشسته فرانک مک‌کنزی، فرمانده سابق سنتکام روز دوشنبه ۲۲ آبان گفت که حملات هوایی آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق و سوریه برای ارسال پیامی روشن به ایران طراحی شده‌اند.

او در مصاحبه با تلویزیون محلی فلوریدا، دابلیو‌اف‌ال‌ای گفت: «هدف این حملات جلوگیری از تشدید تنش‌ها و نشان دادن آن است که آمریکا حملات ایران را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.»

مک‌کنزی افزود: «گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی به عنوان بخشی از یک مأموریت گسترده‌تر که توسط ایران هدایت می‌شود، حملاتی را علیه نیروهای آمریکایی در منطقه انجام می‌دهند. این حملات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ایران را از مسئولیت آنها مبرا کنند، اما آمریکا می‌داند که ایران پشت این حملات است.»

رئیس‌جمهوری آمریکا پیش‌تر در بیانیه‌ای گفت که «اولویتی بالاتر از امنیت پرسنل ایالات متحده ندارد و او اقدام امروز را برای روشن کردن این موضوع هدایت کرد که ایالات متحده از خود، پرسنل و منافع خود دفاع خواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG