لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

پرزیدنت ترامپ: برای دموکرات‌ها بحث دیوار فقط یک قضیه سیاسی است


رئیس جمهوری آمریکا در تگزاس با مجری تلویزیون فاکس گفتگو کرد.
رئیس جمهوری آمریکا در تگزاس با مجری تلویزیون فاکس گفتگو کرد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در مصاحبه‌ای اختصاصی با فاکس نیوز گفت: «همه می‌دانند که داشتن دیوار یا حائل، چیزی است که هر عقل سلیمی با آن همراه می‌شود. ولی دموکرات‌ها فقط دنبال سیاسی‌کاری و بحث انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ هستند.»

پرزیدنت ترامپ شامگاه پنجشنبه و در یکی از نواحی مرزی آمریکا با مکزیک، با «شان هنیتی» از شبکه تلویزیونی فاکس‌ نیوز مصاحبه کرد.

دونالد ترامپ در مقابل ماموران امنیت مرزی ایستاده بود که کمی آن‌طرف‌‌تر، ۵۰۰ پوند (۲۲۶ کیلوگرم) مواد مخدر کشف شده از قاچاقچی‌های مرزی را هم برای خبرنگاران به نمایش گذاشته بودند.

«شان هنیتی» در این گزارش همچنین بخش‌هایی از مرز را نشان داد که هیچ مانع یا حائلی ندارد و هرکسی ظرف حدود دو دقیقه، با گذر از رودخانه می‌تواند از مرز آمریکا گذر کند.

رییس جمهوری آمریکا در مقابل ماموران مرزی گفت: «وقتی در چنین بخش‌هایی از مرز دیوار داشته باشیم، این ماموران خوب ما می‌توانند به دیگر بخش‌های امنیتی مرز برسند. ولی به جای آن، باید بر چنین نقاطی متمرکز باشند که جلوی خلافکاران را بگیرند.»‌

پرزیدنت ترامپ گفت: «داشتن دیوار یا حائل چیزی است که هر عقل سلیمی آن را درک می‌کند. ولی دموکرات‌ها از آن یک ابزار سیاسی درمی‌آورند. بحث پول و بودجه این‌جا مطرح نیست. آن‌ها به فکر ۲۰۲۰ هستند و می‌دانند شانس خیلی خوبی ندارند.»‌

با گذشت ۲۱ روز، تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال به دلیل اختلاف میان کاخ سفید و دموکرات‌های کنگره بر سر تامین بودجه ساخت دیوار مرزی ادامه دارد.

پرزیدنت ترامپ که پیشتر گفته بود امکان اعلام «شرایط اضطراری» را بررسی می‌کند، در گفت‌وگوی تلویزیونی شب پیش خود هم گفت اگر دموکرات‌ها به سمت راه حل نروند، او از اختیارات ریاست جمهوری خود استفاده خواهد کرد.

رییس جمهوری آمریکا گفت: «بحث کارآمدی دیوار این قدر واضح و روشن است که سخت می‌شود فهمید چرا مخالفان مزایای آن را نمی‌بینند. شما با هلیکوپتر و بر فراز مرز، حتی می‌توانید ببینید چقدر فضای باز در مرز وجود دارد که هرکسی می‌تواند از آن رد شود.»

آقای ترامپ همچنین افزود:‌«از همین مرز جنوبی و در روزهای گذشته، افرادی از کشورهایی غیر از آمریکای جنوبی و مرکزی دستگیر شده‌اند. مثل شهروندانی از پاکستان و بنگلادش.»

شان هنیتی در این گفت‌وگو از پرزیدنت ترامپ پرسید آیا می‌تواند برنامه زمانی به سمت اعلام شرایط اضطراری بدهد، که آقای ترامپ گفت: «منتظر می‌مانم تا چند روز آینده ببینم شرایط چه خواهد شد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG