لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۰

جلسه بی‌نتیجه برای بازگشایی دولت | ترامپ: آن‌ها وقتم را تلف کردند؛ دموکرات‌ها: رئیس جمهوری جلسه را ترک کرد


پرزیدنت ترامپ پیش از دیدار با رهبران دموکرات کنگره، از موضع متحد جمهوری‌خواهان سنا خبر داده بود
پرزیدنت ترامپ پیش از دیدار با رهبران دموکرات کنگره، از موضع متحد جمهوری‌خواهان سنا خبر داده بود

سومین جلسه رهبران کنگره و پرزیدنت ترامپ برای بازگشایی دولت آمریکا نیمه کاره رها شد. جمهوریخواهان و دموکرات‌های حاضر در این جلسه بعد از پایان آن دو روایت متفاوت را به خبرنگاران گزارش کردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۱۹ دی ماه پس از دیداری کوتاه با رهبران دموکرات کنگره در پیامی در توئیتر گفت: «همین حالا از دیدار با چاک [شومر] و نانسی [پلوسی] آمدم، که به کل وقت من را تلف کردند. من به آن‌ها گفتم: اگر دولت را سریع باز کنم، بعد از یک ماه اقدامات تامین بودجه دیوار یا حائل را می‌دهید یا نه؟ که نانسی گفت نه. من هم جلسه را ترک کردم.»

نانسی پلوسی، رئیس اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان، و چاک شومر، رئیس اقلیت دموکرات مجلس سنا، پیش از منتشر شدن پیام پرزیدنت ترامپ در توئیتر، به خبرنگاران گفتند: «رئیس جمهوری پرسید با من موافق هستید یا نه و وقتی ما جواب منفی دادیم، محل دیدار را ترک کرد.»

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری، و کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، هم در گفت‌وگو با خبرنگاران گفتند که رئیس جمهوری آمریکا به دنبال دستیابی به نوعی توافق است؛ ولی رهبران دموکرات فقط بلد هستند «نه» بگویند.

آقای پنس گفت: «ما شماری از امکانات را به دموکرات‌ها پیشنهاد کرده‌ایم که یکی از آن‌ها دیوار یا حائل است. ولی حاضریم تمامی اقدامات دیگر را هم بررسی کنیم.»

کرستن نیلسن، وزیر امنیت داخلی آمریکا، هم به صورت کوتاه اشاره کرد:‌ «دیوار یا حائل کارایی دارد. هرجا که مشکل عبور غیرقانونی مرزی وجود دارد، با نصب دیوار بین ۹۰ تا ۹۵ درصد کاهش را شاهد هستیم. ما نیاز داریم تا در جاهایی که مرز بدون حصار است، دیوار داشته باشیم.»

با این حساب تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال که از ۱۹ روز پیش شروع شده است، ادامه خواهد داشت. پرزیدنت ترامپ پیش از دیدار با رهبران دموکرات کنگره، با جمهوری‌خواهان مجلس سنا دیدار کرد و بعد از آن گفت: «همه موضعی متحد دارند.»

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه راهی ایالت تگزاس می‌شود و از شماری از نواحی مرز جنوبی با مکزیک،‌ دیدار می‌کند.

پرزیدنت ترامپ سه‌شنبه شب و در پیامی تلویزیونی گفت که بحران مرز جنوبی را باید حل کرد. وی ابراز امیدواری کرد که کنگره همکاری کند تا بودجه ساخت دیوار تامین شود.

وزارت کشاورزی، وزارت بازرگانی، حوزه دادگستری،‌ امنیت داخلی، وزارت کشور، و وزارت خارجه آمریکا بخش‌‌هایی هستند که در پی نبود بودجه، تعطیل موقت شده‌اند.

کاخ سفید مبلغ ۵.۷ میلیارد دلار بودجه درخواست کرده است. اما دموکرات‌ها می‌گویند که بودجه ۱.۳ میلیارد دلاری که برای امنیت مرزی تصویب کرده‌اند، کافی است.

از سال ۱۹۷۶ تاکنون، ۲۰ مورد اتفاق افتاده که بر سر اختلاف میان کاخ سفید و کنگره، دولت تعطیل شده است. از میان این ۲۰ مورد، در هشت مورد آن کارکنان فدرال به دلیل فقدان بودجه، دستور گرفتند تا به خانه رفته و سر کار نیایند.

از هشت مورد تعطیلی یاد شده، سه مورد آن طولانی مدت بوده است. دو مورد در سال های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ و در پی اختلاف بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا از حزب دموکرات، با رئیس وقت مجلس نمایندگان، نیوت گینگریچ از حزب جمهوری‌خواه روی داد که روی هم 26 روز طول کشید.

یکی دیگر در سال ۲۰۱۳ و بین باراک اوباما، رئیس جمهوری قبلی آمریکا از حزب دموکرات، و اکثریت جمهوری خواه مجلس نمایندگان بر سر تامین بودجه برای قانون مراقبت مقرون به صرفه یا اوباماکر بود که ۱6 روز طول کشید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG