لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۱

انتقاد دوباره پرزیدنت ترامپ از «مهاجرت زنجیره‌ای» و «لاتاری گرین کارت»


آقای ترامپ در جشن فارغ التحصیلی دانشجویان آکادمی اداره تحقیقات فدرال آمریکا، اف بی آی سخنرانی کرد.
آقای ترامپ در جشن فارغ التحصیلی دانشجویان آکادمی اداره تحقیقات فدرال آمریکا، اف بی آی سخنرانی کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده بار دیگر از روند صدور ویزای خانوادگی و قرعه کشی لاتاری برای مهاجرت افراد به آمریکا انتقاد کرد و گفت از کنگره خواسته که این روند را تغییر دهد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز جمعه ۲۴ آذر در جشن فارغ التحصیلی دانشجویان آکادمی اداره تحقیقات فدرال آمریکا، اف بی آی سخنرانی کرد. او با اشاره به وقایع تروریستی اخیر بخصوص در نیویورک گفت: به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده وظیفه من محافظت از مردم و کشور است.

وی افزود: در ماههای اخیر تهدیدات زیادی را شاهد بوده ایم. در چند هفته اخیر تروریست ها دو بار در هفته های اخیر در خیابان ها و متروی نیویورک به ما حمله کردند. هر دوی مهاجمان به خاطر سیستم معیوب مهاجرتی ما وارد کشور شده بودند. ما در حال ترمیم این سیستم هستیم.

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه همچنین گفت ما از کنگره خواسته ایم که به مهاجرت زنجیره ای و لاتاری پایان بدهند و آن را با یک سیستم شایسته گزینی جایگزین کنند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: یکی از آنها از طریق مهاجرت زنجیره ای و دیگری قرعه کشی. فکر می کنید کشورهای دیگر، بهترین افراد شان را به ما می دهند؟ نه. آنها بدترین آدم هاش را می دهند و ما با قرعه کشی، بدترین بدترین را بر می گزینیم.

اشاره پرزیدنت ترامپ به دو حمله تروریستی در نیویورک است. روز سه شنبه ۸ آبان یک خودرو به سمت مردم حمله کرد که در این حمله ۸ نفر کشته و ۱۱ نفر زخمی شدند. عامل این حمله، «سیف الله سایپف» ۲۹ ساله، ازبک تبار معرفی شد که با لاتاری گرین کارت به آمریکا آمده بود.

در حادثه دیگر، روز دوشنبه ۲۰ آذر، مهاجمی به نام «عقاید الله» بنگلادشی تبار سعی در انفجار بمبی در نیویورک بود که دستگیر شد. او به واسطه فامیلی، گرین کارت آمریکا دریافت کرده بود.

این چندمین بار است آقای ترامپ از سیستم مهاجرتی آمریکا انتقاد می کند. در هفته های اخیر، دستور العمل او، صدور ویزا برای شهروندان ایران و چند کشور دیگر را متوقف کرده است.

هفته پیش نیز بعد از مشخص شدن هویت عامل حمله در متروی نیویورک، آقای ترامپ گفته بود، «آسیب وحشتناکی که این سیستم (مهاجرتی) معیوب بر امنیت و اقتصاد آمریکا برجای گذاشته، مدت‌هاست دیده می‌شود». آقای ترامپ در یک بیانیه این موضع را گرفت.

عصر همان روز هم، کاخ سفید در واکنش به این حمله بار دیگر بر پایان دادن به مهاجرت هایی که از طریق پیوند خانوادگی صورت می گیرد و مهاجرت زنجیره ای خوانده می شود، تاکید گذاشت.

سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت: سیاست پرزیدنت ترامپ پایان دادن به مهاجرت های زنجیره ای است و اگر به این مهاجرت ها پایان داده شده بود، از ورود این مهاجم به آمریکا جلوگیری می شد. از این رو ، پرزیدنت ترامپ با جدیت برای اصلاح نظام مهاجرتی به آمریکا که مسئولانه باشد و به لغو مهاجرت های زنجیره ای بخشی از آن است، تلاش می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG