لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

اقامت ۸۰۰ هزار جوان مهاجر درست نشود، دموکراتها به لایحه بودجه دولت رای نمی‌دهند


گروهی از جوانان مهاجر در مقابل کاخ سفید.
گروهی از جوانان مهاجر در مقابل کاخ سفید.

آینده اقامت حدود۸۰۰ هزار جوان بدون اجازه اقامت در آمریکا، که در زمان کودکی شان به این کشور آورده شده اند، روشن نیست و ممکن است باعث تعطیلی دولت فدرال در هفته های آخر سال شود.

پرزیدنت ترامپ در اوائل سال جاری فرمان اجرایی پرزیدنت اوباما رئیس جمهوری سابق دایر بر اعطای اجازه اقامت دو ساله به این افراد را رد کرد و گفت در مارس ۲۰۱۸ که این اجازه به پایان می رسد، آن را تمدید نخواهد کرد. اما در همان جلسه، آقای ترامپ از کنگره خواسته با تصویب طرحی، به این گونه افراد اجازه داده شود اجازه یابند که کارت اقامت دائم آمریکا موسوم به گرین کارت دریافت کنند.

هنوز کنگره طرحی را تصویب نکرده اما دموکراتها می خواهند چنین طرحی به عنوان بخشی از بودجه عمومی کشور به تصویب برسد تا این جوانان در کشور بمانند.

دموکرات های کنگره تهدیدکرده اند در غیر اینصورت از دادن رای به بودجه خودداری خواهند کرد، که ممکن است به تعطیل دولت فدرال بیانجامد.

«تعطیلی دولت» وضعیتی است که کنگره از تصویب بودجه دولت خودداری می کند و دولت آمریکا همه خدمات خود را متوقف می کند، مگر خدمات حیاتی و اورژانسی مثل پلیس، آتش نشانی و خدمات پستی. یکبار در سال ۲۰۱۳ (مهر ۱۳۹۲) چنین اتفاقی افتاد که بعد از حدود دو هفته کنگره بودجه دولت را در نهایت تصویب کرد و دولت کار خود را آغاز کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG