لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۸

کاهش واردات نفت، کسری تجاری آمريکا را کاهش داد


نمایی از ساختمان وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا
نمایی از ساختمان وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا

افزایش صادرات زمينه خوبی از چشم انداز رشد اقتصادی برای بقیه سال است

با افت واردات نفت به پائين‌ترين سطح خود در طول ۳ سال ‌و نيم گذشته، کسری تجاری آمریکا در ماه ژوئن (۱۱ خرداد تا ۹ تیر) بيش از حد انتظار کاهش یافته، که نشان‌دهنده آن است که تجارت، کمتر از آنچه که تصور می‌شد، بر رشد اقتصادی ایالات متحده در سه ماهه دوم سال جاری تاثیر منفی داشته است.

بنا بر گزارش خبرگزاری رويترز، وزارت بازرگانی آمريکا روز چهارشنبه، ۱۵ مردادماه (۶ اوت) اعلام کرد که کسری تجاری کشور از ماه ژانویه، پایین‌ترین سطح کاهش را نشان می‌دهد، يعنی به میزان ۷ درصد تقليل پيدا کرد و به ۴۱ ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار رسيد. میزان کسری تجاری در ماه مه (۱۱ ارديبهشت تا ۱۰ خرداد) ۴۴ ميليارد دلار و ۷۰۰ ميليون دلار بود.

اقتصاددان‌هایی که در نظرسنجی رویترز شرکت کردند، پیش‌بینی کرده بودند که کسری بودجه از ۴۴ ميليارد و ۴۰۰ ميليون دلاری که تصور می‌شد ارقام ماه مه است، کمی گسترش يافته و به ۴۴ ميليارد و ۷۰۰ ميليون دلار در ژوئن خواهد رسيد.

ارقام کسری، با احتساب تورم، از ۵۲ ميليارد دلار در ماه مه به ۴۸ ميليارد و۸۰۰ ميليون دلار رسيده است.

درگزارش دولت درباره توليد ناخالص ملی در سه ماهه دوم، که هفته پيش منتشر شد، کسری تجاری کلی در ماه ژوئن به مراتب کوچکتر از آنچه که دولت در اولین برآورد خود عنوان کرده بود است. این نشان می‌دهد که برآورد رشد تولید ناخالص ملی در سه ماهه می‌تواند در تجدید نظر به نتيجه مطلوبتری برسد.

تجارت ۶۱صدم درصد از رشد اقتصادی کشور در سه ماهه دوم کاست. پس از کاهش ۲ درصدی در سه ماه اول سال، اقتصاد با نرخ سالانه ۴ درصد در همان سه ماه رشد داشت.

رونق انرژی داخلی باعث کاهش وابستگی کشور به واردات نفت از خارج شد، که کمکی است به برداشتن فشار بر کسری تراز جاری. در ماه ژوئن، کسری نفت از ماه مه ۲۰۰۹ به پائین‌ترین سطح خود کاهش یافته است.

در حالی که واردات غیر نفتی از ۱۷۰ ميليارد دلار به ۱۶۸ ميليارد دلار افت کرد، واردات مواد غذایی به رکورد جديدی دست يافت.

در ماه ژوئن، صادرات با ۱ دهم درصد افزایش به رکورد جديدی معادل ۱۹۶ ميليارد دلار رسيد. افزایش صادرات خودرو، قطعات و موتور، با رکورد جديدی افزایش یافته است. افزايش صادرات کالاهای مصرفی نیز به رکورد جديدی دست يافته است.

افزایش صادرات زمينه خوبی از چشم انداز رشد اقتصادی برای بقیه سال است. صادرات به کانادا در ماه ژوئن به بالاترين حد خود رسيد. صادرات به چین ۱ و ۴ دهم درصد افزايش داشت، درحالی‌که واردات از آن کشور با ۳ و ۷ دهم درصد افزایش روبرو بود.

این باعث می‌شود تا مساله از نظر سياسی حساس شکاف تجاری با چين به ۳۰ ميليارد دلار برسد، که ۴ و نيم درصد از ماه مه میلادی بيشتر است.

XS
SM
MD
LG