لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۸

آمریکا قرارداد تجاری اروپا و آفریقا را زیر نظر دارد


تجارت آزاد کشورهای افریقای سیاه به آمریکا، بر اساس قانون آگوآ که کنگره آمریکا آنرا در سال ۲۰۰۰ به تصویب رساند.
تجارت آزاد کشورهای افریقای سیاه به آمریکا، بر اساس قانون آگوآ که کنگره آمریکا آنرا در سال ۲۰۰۰ به تصویب رساند.
در حالی که واشنگتن سرگرم تجدید نظر در طرح های تجاری خود با قاره آفریقاست، احتمال بستن قرارداد تجاری و اقتصادی جدید اروپا با کشورهای قاره آفریقا را نیز از نزدیک زیر نظر دارد.

وزیران کشورهای آفریقایی روز گذشته در مجمع «رشد و فرصت آفریقا» در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی، با مقامات تجاری آمریکا در مورد گسترش روابط تجاری به گفتگو نشستند.

آمریکا در نظر دارد که قانون «رشد و فرصت آفریقا» را توسعه دهد. «رشد و توسعه آفریقا، موسوم به «آگوآ»، یک قانون آمریکایی است که به کشورهای آفریقا اجازه می دهد که محصولات معینی را آزادانه، یعنی بدون پرداخت مالیات و یا تعرفه های گمرکی، به این کشور صادر کنند. این قانون در سال ۲۰۰۰ میلادی به تصویب رسید، یک بار تمدید شد، و قرار است تا در سال ۲۰۱۵ میلادی به پایان برسد.

مایکل فرومن نماینده تجاری آمریکا، روز دوشنبه در آدیس آبابا در مجمع «آگوآ»، در مورد قرارداد تجاری جدیدی، با وزیران کشورهای آفریقایی دیدار و گفتگو کرد.

فرومن در یک کنفرانس خبری گفت یکی از سوالات و موضوعات اصلی مطرح در این گردهمایی تأثیر مذاکرات تجاری آفریقا با اتحادیه اروپا ست.

او گفت: «چالشی که کشورهای آفریقایی با آن روبرو هستند آن است که در آستانه تمدید قانون «توسعه و فرصت آفریقا» روابط خود را با آمریکا - در رابطه با مذاکراتی هم اکنون پیرامون قراردادهای تجاری و همکاریهای اقتصادی، بین اتحادیه اروپا و کشورهای آفریقائی صورت می گیرد - تعیین کرده و بگویند که چگونه خواهد بود.»

برخلاف قانون آگوآی آمریکا، قراردادهای تجاری و همکاریهای اقتصادی اتحادیه اروپا با کشورهای آفریقایی، عمدتاً بر تجارت آزاد بین دو منطقه، و صادرات بیشتر محصولات اروپایی به آفریقا متمرکز خواهند بود.

قانون آگوآی آمریکا که تنها به کشورها آفریقای اجازه می دهد تا محصولات خود را بدون تعرفه های گمرکی به آمریکا صادر کنند را نباید به عنوان تجارت آزاد بین آمریکا و آفریقا قلمداد کرد.

در همین رابطه سوالی که نماینده تجاری آمریکا با وزیران آفریقایی مطرح کرد آن است که واشنگتن می خواهد بداند که چطور تمدید قانون «توسعه و فرصت آفریقا» منافع شرکتهای آمریکایی را نیز در برخواهد داشت.

فرومن ابراز تردید کرد که واشنگتن قانونی را تمدید کند که به کشورهای آفریقایی اجازه دسترسی یکطرفه به بازارهای آمریکا بدهد و به زیان شرکتهای آمریکائی تمام شود.

این موضوع بستگی کامل به کنگره آمریکا دارد که تصمیم بگیرد که این قانون را تمدید خواهد کرد یا خیر، و یا در صورت تمدید، اعتبار آن تا چه زمانی خواهد بود.

قانون آگوآی آمریکا شامل آن دسته از کشورهای آفریقا خواهد شد، که بتوانند ثابت کنند که در راه قانونمندی، رعایت حقوق بشر، و استاندارهای بین الملی کار در کشورشان گام برمی دارند.

در حال حاضر ۳۹ کشور آفریقایی از فرصت و امتیازات تجاری که قانون آگوآی آمریکا به آنها داده است استفاده می کنند. صادرات این کشورها به آمریکا در سال ۲۰۱۲ حدود ۶۷ میلیارد دلار بود، که بخش اعظمی از آن منحصر به صادرات نفت و گاز طبیعی می شد.
XS
SM
MD
LG