لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۵

وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با لاوروف: همکاری با روسیه تحت «شرایط خاص» امکان پذیر است


دیدار رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا (چپ) با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه (راست) در شهر بن آلمان - ۲۸ بهمن ۱۳۹۵
دیدار رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا (چپ) با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه (راست) در شهر بن آلمان - ۲۸ بهمن ۱۳۹۵

رکس تیلرسون وزیر خارجه جدید ایالات متحده که در نخستین سفر رسمی خود در این مقام برای حضور در نشست وزیران خارجه گروه ۲۰ به اروپا سفر کرده، روز پنجشنبه پس از دیدار با همتای روس خود گفت، همکاری آمریکا و روسیه در صورت مهیا بودن «شرایط خاص» امکان‌پذیر خواهد بود.

وی پس از دیدار با سرگئی لاوروف در شهر بن آلمان، محل برگزاری نشست گروه ۲۰، در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت، «همانطور که ما در جستجوی زمینه‌های مشترک جدید هستیم، انتظار داریم روسیه تعهدات خود در توافق مینسک را محترم شمرده و برای کاهش خشونت‌ها در اوکراین اقدام کند.»

ایالات متحده و متحدان اروپایی آن می‌گویند روسیه با حمایت از شورشیان جدایی طلب شرق اوکراین، در امور داخلی آن کشور دخالت می‌کند. آقای لاوروف پیش از دیدار کوتاه امروز خود با آقای تیلرسون که در حاشیه نشست بن انجام شد، گفت که مسکو در امور داخلی دیگر کشورها دخالت نمی‌کند.

با اقدام مسکو برای الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود در سال ۲۰۱۴، تنش میان آمریکا و اروپا با روسیه بالا گرفت.

اوکراین، روسیه و جدایی طلبان اوکراینی مورد حمایت آن یک سال بعد در مینسک موافقت کردند که با عقب نشینی نیروهای خود از مناطق شرقی اوکراین، در راه پایان دادن به بحران گام بردارند.

واشنگتن و مسکو بر سر برخی مسائل عمده بین المللی دیگر، مانند جنگ سوریه، نیز اختلاف نظر اساسی دارند و گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا درباره حملات سایبری روسیه به سامانه‌های کامپیوتری آمریکا با هدف تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری پائیز گذشته، اختلافات را تشدید کرد.

به باور ناظران، همین اختلافات باعث شده که روابط این دو قدرت جهانی به پائین ترین سطح از پس از پایان جنگ سرد به این سو برسد.

مسکو امیدوار است روابطش با واشنگتن، با روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ که موضع نرم‌تری در برابر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه داشته است، بهبود یابد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG