لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۴

وزارت خزانه داری آمریکا بخشی از تحریم‌های روسیه را کاهش داد


نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (یا دارایی) ایالات متحده آمریکا در شهر واشنگتن
نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (یا دارایی) ایالات متحده آمریکا در شهر واشنگتن

وزارت خزانه داری آمریکا بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه یک نهاد اطلاعاتی روسیه را کاهش داد. تحریم‌ آژانس اف اس بی، اواخر سال گذشته میلادی در دولت باراک اوباما در واکنش به اتهام‌های مطرح شده درباره تلاش مسکو برای تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا وضع شد.

به گزارش خبرگزرای رویترز، وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده روز پنجشنبه در بیانیه‌ای در همین زمینه اعلام کرده است که به شرکت‌های آمریکایی اجازه تعامل محدود با این آژانس اطلاعاتی روسی، که برای اخذ تاییدیه واردات فناوری اطلاعات آمریکا به روسیه لازم باشد، را خواهد داد.

به نوشته رویترز، تاثیرات گسترده‌تر این معافیت‌ جدید هنوز مشخص نیست.

جامعه اطلاعاتی آمریکا دولت روسیه و نهادهای اطلاعاتی آن کشور، از جمله اف اس بی، را متهم کرده‌اند که در حملات سایبری سال گذشته و هک سامانه‌های کامپیوتری در آمریکا در طول مبارزات انتخاباتی پائیز گذشته، که دونالد ترامپ در آن به پیروزی رسید، دست داشته‌اند.

مسکو این اتهام را رد کرده است.

در پی انتشار گزارش جامع دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا، باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده روز نهم دی ماه، علاوه بر اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه، دستور اخراج ۳۵ دیپلمات روس و تعطیلی دو مجتمع متعلق به آن کشور در داخل آمریکا را صادر کرد.

دونالد ترامپ که موضع نرم‌تری تاکنون در برابر روسیه اتخاذ کرده است، ضمن رد هرگونه تاثیری گذاری حملات سایبری مذکور در نتیجه انتخابات، پیشتر گفته است که تحریم‌های روسیه را «دست کم برای مدتی» حفظ خواهد کرد، اما در صورت همکاری مسکو شاید این تحریم‌ها را لغو کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG