لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

آسوشیتدپرس: تیلرسون قصد برگرداندن کارکنان سفارت آمریکا به کوبا را ندارد


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتدپرس در واشنگتن - ۵ ژانویه ۲۰۱۸
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتدپرس در واشنگتن - ۵ ژانویه ۲۰۱۸

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید اگر ایالات متحده اقدام به بازگرداندن دیپلمات‌های خود به کوبا کند، به معنای آن خواهد بود که عمدأ گروهی را در مسیری قرار می‌دهد که به آنها آسیب می‌زند.

رکس تیلرسون در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتدپرس، گفت که اعتقاد ندارد آنچه او «حملات عمدی» به دیپلمات‌های آمریکایی در پایتخت کوبا خواند به پایان رسیده باشد.

وی در این مصاحبه، که گزارش آن روز سه شنبه منتشر شده است، همچنین از دستور ماه سپتامبر خود مبنی بر خروج بیشتر کارکنان سفارت آمریکا و خانواده‌هایشان از هاوانا دفاع کرد.

آقای تیلرسون در بخشی از گفت‌وگو با آسوشیتدپرس، با بیان این که چرا باید آنها را باز گرداندم وقتی امکان حفاظت از آنها را ندارم، گفت در برابر هر کسی که چنین درخواستی کند می‌ایستم‌.

وزارت خارجه آمریکا اواسط مرداد گفت یک سال قبل مطلع شده برخی از پرسنل سفارت ایالات متحده در هاوانا، بر اثر حملات مشکوکی، دچار ناراحتی‌های جسمی و پزشکی شده بودند.

مقام‌های آمریکایی معتقدند حمله‌ها توسط یک دستگاه صوتی انجام می‌شد، اما نمی‌دانند چه کسی پشت آن قرار دارد. هاوانا هرگونه دخالت در این مسئله را رد کرده و گفته برای تحقیقات در این زمینه با واشنگتن همکاری می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا مهر ماه گذشته به این دلیل که هاوانا نتوانسته طبق کنوانسیون وین تدابیر لازم برای حفاظت از دیپلمات‌های آمریکایی را به اجرا بگذارد، دستور اخراج ۱۵ مقام سفارت کوبا در واشنگتن را صادر کرد.

مقام های وزارت خارجه ایالات متحده از آغاز تخقیقات جدیدی در این زمینه خبر می دهند که در آن از طیفی از حملات احتمالی دیگر، غیر از حملات صوتی مذکور، در جریان آن در نظر گرفته و بررسی خواهند شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG