لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۱

دردسر مشکوک دیپلمات های آمریکایی در کوبا: از دست دادن شنوایی


نمایی از سفارت آمریکا در کوبا
نمایی از سفارت آمریکا در کوبا

وزارت خارجه آمریکا تایید کرده برخی پرسنل سفارت آمریکا در هاوانا با ناراحتی عجیبی مواجه شده اند. هدر نارت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت ایالات متحده یکسال قبل مطلع شد که برخی از پرسنل سفارت آمریکا که در هاوانا خدمت می کردند دچار ناراحتی های جسمی و پزشکی شده بودند. آسوشیتدپرس گفته است که یکی از این عوارض از دست دادن حس شنوایی است.

دولت کوبا در واکنش اعلام کرد در مورد اظهارات آمریکا که می گوید حوادث نامشخصی منجر به بروز ناراحتی های جسمی و پزشکی در پرسنل سفارت آمریکا در هاوانا شده، تحقیق می کند.

روز چهارشنبه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت « ما پاسخ قاطعی در مورد منبع و یا علت آنچه از دید ما حوادثی است که روی داده دریافت نکردیم، و می توانم بگویم که در ۲۳ ماه مه امسال وزارت خارجه اقدام کرد و از دو دیپلمات کوبا در آمریکا خواست خاک آمریکا را ترک کنند. ما این وضعیت را بسیار جدی تلقی می کنیم.

هدر نارت اضافه کرد یکی از مواردی که از اولویت بالا برخوردار است، حفاظت از امنیت و سلامت شهروندان آمریکایی در داخل و خارج از کشور است و این مساله تحت تحقیقات قراردارد. ما ناچار شدیم برخی از آمریکاییان را در نتیجه این حوادث وبه دلایل پزشکی به وطن برگردانیم، برخی هم خودشان خواستند به آمریکا برگردند. در همین ارتباط ما از دو کارمند سفارت کوبا خواستیم آمریکا را ترک کنند.

روز پنجشنبه سخنگوی وزارت خارجه کوبا در واکنش به همتای آمریکایی گفت کوبا هرگز اجازه نمی دهد خاک کوبا برای اقدام علیه دیپلماتهای خارجی مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: کوبا آمادگی برای همکاری بمنظور روشن شدن این شرایط را اعلام می کند.

دولت کوبا چهارشنبه گفت یک تحقیقات جامع و فوری را در مورد اتهامات ناراحتی های جسمی کارمندان سفارت آمریکا در هاوانا که در ماه فوریه از آنها آگاه شده، آغاز کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه کوبا افزود: کوبا این مساله را بسیار جدی تلقی کرده و بسرعت و دقیق برای روشن شدن مساله اقدام کرده. که در بالاترین سطح دولت برای سهیم شدن اطلاعات لازم با سفارت آمریکا، میان مقامات دو دولت همکاری صورت گیرد.

واشنگتن و هاوانا پس از پنج دهه خصومت، در ۲۰۱۵ در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما روابط خود را برقرار کردند و سفارتخانه هایشان را درپایتختهای یکدیگر باز کردند.

پرزیدنت ترامپ بخشی از سیاست پرزیدنت اوباما برای تغییر در روابط با کوبا را لغو کرد، ولی بسیاری از آن تغییرات از جمله سفارت آمریکا در هاوانا همچنان بجای خود باقی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG