لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

تهدید اتمی و موشکی کره شمالی، محور مذاکرات وزیر خارجه آمریکا در سفر به چین


عکس آرشیوی از دیدار رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا با وانگ یی وزیر خارجه چین - ۶ اوت ۲۰۱۷
عکس آرشیوی از دیدار رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا با وانگ یی وزیر خارجه چین - ۶ اوت ۲۰۱۷

وزیر خارجه آمریکا قرار است برای دومین بار به چین سفر کند و انتظار می‌رود مقابله با تولید تسلیحات اتمی و برنامه موشکی کره شمالی در کانون گفت‌وگوهای او در پکن باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده از ابتدا چین را یک بازیگر عمده قلمداد کرده و از پکن خواسته است برای مهار پیونگ یانگ همکاری کند.

به گفته هدر نائورت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، «چین تا کنون گام‌های عمده‌ای در جهت صحیح برداشته است. همه کشورها می‌توانند در این امر سهیم باشند.»

پرتاب متعدد موشک توسط کره شمالی در دو ماه اخیر، لفاظی‌های تهدیدآمیز رهبر آن کشور نسبت به آمریکا، و آزمایش هسته‌ای اخیر آن و پاسخ‌های توئیتری پرزیدنت ترامپ، احتمال بروز درگیری نظامی را بالا برده، اما رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا روز سه‌شنبه در کمیته نیروهای مسلح سنا نگرانی اعضای آن کمیته را برطرف کرد.

ژنرال جوزف دانفورد در این زمینه گفت «بعد نظامی، امروز، در پشتیبانی از کمپین فشار اقتصادی و دیپلماتیک است که آقای (رکس) تیلرسون در رأس آن است.»

پنجشنبه هفته گذشته، وزیر خارجه آمریکا در یک جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد خطاب به کره شمالی گفت تسلیحات اتمی متضمن بقای رژیم نخواهد بود: «اگر قرار باشد جامعه جهانی خطرات ناشی از برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی را مهار کند و جلوی بی‌ثباتی و یک درگیری فاجعه بار را بگیرد، همکاری چین ضروری است.»

در ۹ ماهی که دولت ترامپ در راس امور آمریکاست، تلاش شده از تنش میان دو کشور کاسته شود، که با دعوت از رئیس جمهوری چین به تفریگاه شخصی پرزیدنت ترامپ آغاز شد؛ وزیر خارجه آمریکا به چین سفر کرد، معاون رئیس جمهوری آمریکا با وزیر خارجه چین در حاشیه مجمع عمومی ملاقات کرد، و به گفته کاخ سفید رؤسای جمهوری دو کشور مرتب در تماس تلفنی هستند.

همزمان با تلاش برای فشار بیشتر بر کره شمالی، وزیر خارجه آمریکا راهی چین می شود

اکنون پیشاپیش سفر وزیر خارجه آمریکا به پکن، وزیر بازرگانی آمریکا نیز روز دوشنبه آنجا بود و با نخست وزیر چین ملاقات کرد. این دو مقام گفته‌اند نقاط مشترک دو کشور وزنه سنگین تری است تا اختلافهایشان و همچنین روابط اقتصادی-تجاری بین واشنگتن و پکن به نفع دو کشور و جهان بوده است.

با این وجود، در ماه اوت، پرزیدنت ترامپ مجوز صادر کرد که در مورد سرقت مالکیت ادبی-معنوی که گفته می‌شود در چین قانونمند نیست، تحقیق شود.

سفر رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به چین از روز پنجشنبه آغاز و تا شنبه ادامه خواهد داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG