لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۵

رونق دوباره صنایع پارچه بافی در آمریکا


در کارخانه نخ ریسی ملی آمریکا در شهر برلینگتون کارولینای شمالی، کارهای سنگین را روبات ها انجام می دهند.
در کارخانه نخ ریسی ملی آمریکا در شهر برلینگتون کارولینای شمالی، کارهای سنگین را روبات ها انجام می دهند.
در ایالت کارولینای شمالی، که پارچه بافی زمانی صنعت مادر محسوب می شد – صنعت نساجی با استفاده از تکنولوژی مدرن و البته با استخدام عده بسیار کمتری نسبت به گذشته، بار دیگر رونق گرفته است.
در کارخانه نخ ریسی ملی آمریکا واقع در شهر برلینگتون، ایالت کارولینای شمالی، بیشتر کارهای سنگین از جمله حمل و جابجایی را روبات ها انجام می دهند. در این کارخانه، هر هفته بیش از ۱۱۰ هزار کیلوگرم نخ به رنگهای مختلف رنگ می شود. نخ رنگ شده هم در آمریکا هم در دیگر کشورهای جهان برای تولیدکنندگان پوشاک و مبل سازی ها بازار مصرف دارد. مایکل هانکنسن یکی از تنها دو تکنسین تعمیرکار ماشین های تولید رنگ در این کارخانه می گوید: «همانطور که می بینید، کار با بیشتر این ابزارها سنگین و طاقت فرساست. برای حرکت دادن ابزارها به این طرف و آن طرف، مثل این روبات ها، یک لشکر کارمند لازم است.»
تکنولوژی کمک می کند این کارخانه در کارولینای شمالی، با استخدام تنها در حدود یکصد کارگر، و پرداخت ساعتی بین ده تا بیست دلار به هر کارگر، شکاف هزینه با کارخانه ها خارجی که نیروی انسانی زیادی دارند و دستمزد ناچیزی در روز به آنها می پردازند، را پر کند.
اد آتکینز، مدیر کارخانه می گوید پایین نگه داشتن هزینه کارگران مهم است ولی شرکت برای رقابت با بازارهای بین المللی باید همزمان، کیفیت کالا و خدمات مشتریان را هم بالاتر ببرد: «ما به کارمان تنوع بخشیده ایم، و دنبال بازارهایی می گردیم که به جوابگویی سریع کالاهای ساخت آمریکا وابسته باشند، مغازه های کوچک. منظورم این است که سعی نمی کنیم با بازار پارچه های نخی یا تجارت هایی از آن دست رقابت کنیم؛ چون نقطه قوت ما آنجا نیست.»
امسال، ریزش ساختمان یک کارخانه تولید پوشاک در بنگلادش – که بیش از هزار کشته برجا گذاشت – نشان داد تکیه بر شرکایی که با بی توجهی به بهداشت و ایمنی کارگران قیمت ها را پایین نگه می دارند، عواقب تراژیکی دارد.
دبورا وینس-اسمیت، رئیس شورای غیرانتفاعی «قابلیت رقابت» می گوید آینده صنعت منسوجات در ابداع و ابتکار است نه در پایین نگه داشتن دستمزدها:
«کمپانی ها و مشاغل مختلف، فعالیت عمده شان را به دست کسی می سپرند که نیروی کار ورزیده، و استعداد نوآوری دارد؛ جایی که بتوانند نوآوری برای به حرکت درآوردن تولیدات را در آینده هم توسعه بدهند.»

صنعت منسوجات آمریکا با احداث ۲۳ کارخانه در سه سال گذشته، و افزایش سی درصدی تولیدات، دارد جایگاه سابق خود را در صنایع آمریکا بار دیگر به دست می آورد.
XS
SM
MD
LG