لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۳

بنگلادش صحنه تلفات نیروی کار ارزان


مقام های بنگلادش امروز، شنبه، تلفات حادثۀ فرو ريختن یک ساختمان تجاری ۸ طبقه در داکا، پایتخت آن کشور را بیش از ۳۵۰ نفر اعلام کردند.
در همین حال امدادگران نیز موفق شدند ۷ نفر ديگر را زنده از زير آوار نجات بدهند.
مقامات همچنین از بازداشت دو نفر از صاحبان یک کارگاه تولید پوشاک به اتهام سهل انگاری های منجر به حادثه خبر داده اند.

گفته می شود سه طبقه از طبقات بالايی اين واحد تجاری که رعنا پلازا نام داشت بطور غير قانونی به ساختمان اضافه شده بود.

امدادگران پس از گذشت چند روز، هنوز با احتياط از چکش و بيل استفاده می کنند، چون حدس می زنند تعداد زيادی زير آوار زنده هستند.

امدادگران می گويند، بسياری از کارکنان کارگاه توليد پوشاک را زنده از زير آوار بيرون آورده اند، و شدت ضعيف و جراحاتشان به حدی بود که اگر چند ساعت بیشتر طول می کشیدامکان نجاتشان وجود نداشت.

اکنون این نگرانی وجود دارد که زير آوارمانده ها حتی اگر از فروریختن ساختمان آسيبی نديده باشند به خاطر گرمای شديد آب بدنشان را از دست بدهند.

مقامهای دولتی می گوینداز مجموع ۳۱۲۲ نفری که در کارگاه کار می کردند، ۲۴۰۰ نفر زنده از زير آوار بيرون کشيده شده اند، اما هنوز معلوم نیست در زمان فرو ريختن ساختمان چند نفر داخل کارگاه بوده اند.

کارگران کارگاه های پوشاک روز جمعه در اعتراض به وضعيت بد محیط کار و کمبود امکانات اوليه ايمنی درکارگاه های سراسرکشور، که توليداتشان معمولاً متکی به استفاده از نيروی کار ارزان و به سفارش کشورهای غربی انجام می گيرد، در داکا دست به تظاهرات زدند.

چند نفر از کارگران معترض که وارد محوطۀ ساختمان فرو ريخته شده بودند در برخورد با نيروهای ارتش به شدت مضروب شدند.

اين حادثه برای صنعت رو به رشد توليد پوشاک بنگلادش فاجعه ای بزرگ به شمار می رود. چند ماه پيش اين کشور شاهد آتش سوزی بزرگ دیگری در يکی ديگر از کارگاه های پوشاک بود.

دولت بنگلادش با وجود آگاهی کامل از شرايط غير انسانی کار در واحدهای تولیدی هنوز گام مؤثری در جهت ارتقای امکانات ايمنی کارگران برنداشته است، بلکه به عکس، با عرضه نيروی کار ارزان، موجب جذب سفارش دهندگان غربی و صاحبان خط های تجاری معروف جهان شده است.
XS
SM
MD
LG