لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۳

آمریکا در تجارت با آفریقا روش متفاوتی از چين در پيش می‌گيرد


باراک اوباما، رئيس‌جمهوری آمريکا، در پایان نشست رهبران آفریقايی، در کنفرانس خبری در وزارت امور خارجه در واشنگتن، صحبت می کند – ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ (۶ اوت ۲۰۱۴)
باراک اوباما، رئيس‌جمهوری آمريکا، در پایان نشست رهبران آفریقايی، در کنفرانس خبری در وزارت امور خارجه در واشنگتن، صحبت می کند – ۱۵ مرداد ۱۳۹۳ (۶ اوت ۲۰۱۴)

باراک اوباما در نشست آفريقا در واشنگتن اعلام کرد شرکت‌های آمريکايی ۱۴ ميليارد دلار در آفريقا سرمايه‌گذاری خواهند کرد، اما گفت ایالات متحده رویکردی متفاوت خواهد داشت.

تلاش باراک اوباما رئيس‌جمهوری آمريکا برای تعامل با آفریقا، سران کشورهای آفریقایی را در بزرگترین نشستی گردهم آورد که تاکنون در باره روابط میان آمریکا و آفریقا در واشنگتن برگزار شده است.

اما چین میزبانی چنین نشست‌هايی را پيش از اين برعهده گرفته بود، و برخی گردهمايی اخير در ایالات متحده را به چشم «تلاش ديرهنگام» آمريکا برای عقب نيافتادن در گسترش روابط اقتصادی با آفریقا نگاه می‌کند.

شرکت‌های بزرگ آمریکایی مانند کوکاکولا هستند که نیرو و توان تلاش‌های دولت اوباما برای ایجاد همکاری با آفریقا را تامين می‌کنند.

شرکت معظم نوشابه‌سازی کوکاکولا در نشست حاضر اعلام کرد، سرمایه‌گذاری‌های خود در قاره آفریقا را به ميزان ۵ ميليارد دلار در زمينه تهيه آب سالم و برنامه‌های دیگر افزايش خواهد داد.

چین نيز سرمایه‌گذاری هنگفتی در آفريقا کرده است، و حجم مبادلات تجاری آن با اين قاره دو برابر حجم ايالات متحده با آفريقا است؛ اما پکن متهم شده است که مسائل مربوط به حقوق بشر و حکومت‌داری را نادیده می‌گيرد.

سرمایه‌گذاری شرکتهای بزرگ

اوباما در نشست آفريقا اعلام کرد شرکت‌های آمريکايی ۱۴ ميليارد دلار در آفريقا سرمايه‌گذاری خواهند کرد، اما اين را هم اضافه کرد که ایالات متحده رویکردی متفاوت خواهد داشت.

او گفت «سرمايه یک چیز است. پروژه‌ها و برنامه‌های توسعه یک چیز هستند. اما، حکومت قانون؟ اصلاحات قانونی؟ حکومتداری خوب؟ آن مقولات اهميت بيشتری دارند، چرا که مردم باید قادر به شروع کسب‌وکار باشند و بتوانند محصولات خود را بدون نیاز به پرداخت رشوه و یا استخدام دوست و آشنایان با بازار ارائه کنند.»

این نشستی بزرگ بود، اما پکن از ۱۴ سال پيش آغاز به میزبانی نشست‌های متعددی با شرکت رهبران آفریقایی کرده است.

مقامات ایالات متحده می‌گویند رقابتی با چین بر سر آفریقا وجود ندارد.

حقوق بشر، حکومت خوب

ریچارد داونی یکی از تحلیلگران در این حوزه با اين حرف موافق است و می گوید «من فکر می‌کنم، آمریکا و چین در قلبشان، منافع متقابلی در آفریقا دارند. آنها هر دو به صلح، ثبات و امنیت علاقه‌مند هستند، چرا که اين بهترین محیط برای رشد بازارها و انجام کسب‌وکار است.»

به گفته او ایالات متحده به دنبال نوع جدیدی از تعامل است.

آقای داونی گفت، «ایالات متحده به طور سنتی بر مسائل توسعه بسیار متمرکز است، نظير مقابله با برخی از بحران‌های بزرگ بهداشت عمومی در آفریقا، از جمله سرايت «اچ آی وی» و ايدز. آمريکا تلاش می‌کند برخی از مداوم‌ترین درگیری‌ها را حل‌وفصل کند. بنابراين، آمريکا بر روی جنبه‌های منفی، يعنی مشکلات آفریقا متمرکز است و می‌خواهد آنها را برطرف کند، بجای فرصتهای اقتصادی که چين بر آن متمرکز است.»

در این نشست جنبه‌های مثبت يعنی فرصتهای اقتصادی در مرکز گفتگوها بود. هیچ جلسه‌ای به حکومت قانون و عدالت اختصاص داده نشده بود. مقامات کاخ سفید گفتند که رهبران در حاشيه مجال آن را داشتند که پيرامون آن مسائل نيز صحبت کنند.

XS
SM
MD
LG