لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۲

رهبران آفریقایی خواستار سرمایه گذاری در کشاورزی شدند


رئیس جمهوری اتحادیه آفریقا، نکوسازانا دلامينی-زوما و نخست وزیر اسپانیا، ماریانو راخوی، در مراسم افتتاحيه نشست اتحادیه آفریقا در مالابو
رئیس جمهوری اتحادیه آفریقا، نکوسازانا دلامينی-زوما و نخست وزیر اسپانیا، ماریانو راخوی، در مراسم افتتاحيه نشست اتحادیه آفریقا در مالابو

روز جمعه، در پايان اجلاس سران اتحادیه آفریقا، رهبران آفريقايی در مالابو (پایتخت گینه استوایی) خواستار سرمايه گذاری بيشتر در بخش کشاورزی شدند. آنها همچنين تلاش های هماهنگ برای مقابله با درگیری‌هايی که از جنوب سودان تا جمهوری آفریقای مرکزی سراسر قاره را در بر گرفته است، مورد بحث قرار دادند.

اجلاس امسال اتحاديه آفريقا بر پيدا کردن راه حل هايی برای مقابله با مسائل کشاورزی و تغییرات آب و هوایی، به عنوان بخشی از اهداف کلی توسعه برای ایجاد شغل و بهبود امنیت غذایی، متمرکز بود.

خانم نکوسازانا دلامينی-زوما، رئيس کميسيون اتحاديه آفريقا (بازوی اجرايی اتحاديه) درسخنان افتتاحيه اش در روز پنجشنبه، ۵ تير (۲۶ژوئن)، خواستار سرمايه گذاری بيشتر در بخش های دولتی و خصوصی، به منظور آشنا ساختن بخش کشاورزی آفريقا با نوآوری های تکنولوژی شد. وی گفت، «کشاورزی ما هنوز کاملا سنتی است و مدرن نیست. بنابراين، مدرنيزه و مکانیزه کردن اولویت عملی است.»

ايرونگو هاتون، مشاور ارشد سازمان انقلاب سبز در آفریقا، گفت، نشست وزرای آفریقا در مالابو برای سرمایه گذاری بیشتربر برخی از مناطق کلیدی متمرکز می‌شود.

هاتون گفت، «اول از همه، این موضوع مطرح است که چگونه بهره وری را افزایش دهيم، چگونه امنيت نظام اجاره داری زمین را تقویت کنيم، به ویژه برای زنان، چگونه اطمینان حاصل کنيم سازگاری ملی برای تغییرات آب و هوايی وجود دارد، یا آنچه ما کشاورزی هوشمند و مطابق با تغييرات آب و هوايی می ناميم – تا به اين ترتيب برای قاره ای که تازه شروع به حس کردن تغييرات آب و هوايی کرده است نيازی به برنامه های آبیاری در مقیاس بزرگ نباشد.»

دلامينی-زوما همچنین به خطری اشاره کرد که جنگ و درگیری در سراسر آفریقا توسعه کشاورزی و امنیت غذایی را تهديد می کند، و به طور خاص خواستار توقف خشونت ها در سودان جنوبی شد.

دبیر کل سازمان ملل، بان کی مون، خطاب به اجلاس روز پنجشنبه، قول داد همکاری مستمر بین اتحاديه آفريقا و سازمان ملل برای حل درگیری ها در سراسر جهان ادامه يابد. وی در اين راستا به تلاش های حافظ صلح مشترک در جمهوری آفریقای مرکزی، حمایت سیاسی در سومالی و تلاش های واسطه جويانه در سودان جنوبی اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG