لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

حملات پاریس و کشمکش سیاسی در آمریکا برسر پذیرش پناهجویان سوری


در حالی که قانونگذاران کنگره، رئیس جمهوری و سیاستمداران آمریکا هر یک در موضوع پناه دادن به پناهجویان سوری واکنش‌های متفاوتی نشان داده‌اند، فرمانداران برخی ایالت‌های آمریکا اعلام کردند به منظور حفاظت از مردم، این پناهجویان را به ایالت‌های خود راه نخواهند داد.

منتقدان طرح باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده برای پذیرش ۱۰ هزار تن از پناهجویان سوری می‌گویند، در صورتی که عوامل تروریست در میان پناهجویان نفوذ کنند، کشتار هولناک پاریس می‌تواند در خاک آمریکا نیز تکرار شود.

سناتور جف سشن با بیان این که پذیرش پناهجویان تا زمانی که رأی گیری کنگره در این زمینه باید متوقف شود، گفت "اگر شما قادر به بررسی و غربال کامل متقاضیان نباشید، آنگاه شما تعدادی از کسانی که گرایش و استعداد تروریستی دارند را هم راه می‌دهید."

دموکرات‌ها درمقابل می‌گویند کار غربال پناهجویان ماه ها و شاید سال ها به درازا بکشد.

به گفته سناتور دموکرات بن کاردین "بسیاری از سازمان ها در کار بررسی درگیر خواهند بود که زمان طولانی می‌برد و در عوض ما مطمئن خواهیم شد که آنها با هیچ سازمان تروریستی مرتبط نیستند."

از سوی دیگر، برخی از داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا از حزب جمهوریخواه می‌گویند، تهدیدی از سوی پناهجویان مسیحی متوجه آمریکا نیست و آمریکا باید روی پذیرش آنها تمرکز کند.

به گفته جب بوش، مسیحیان از هر دو طرف مورد حمله قرار می‌گیرند و این وظیفه آمریکاست که کمک کند.

باراک اوباما در سخنانی پس از پایان نشست سران گروه ۲۰ در ترکیه، این توصیه را مغایر با ارزش‌های آمریکا خواند و گفت "این شرم آور است که می‌شنویم رهبران سیاسی توصیه می‌کنند که باید یک امتحان مذهبی در مورد کسانی که از کشور جنگ زده فرار می‌کنند انجام شود. این شایسته آمریکا نیست."

در این میان، تعداد فرمانداران ایالت‌هایی که روز دوشنبه اعلام کردند به منظور حفاظت از امنیت شهروندان آمریکایی، پناهجویان سوری را در ایالت‌شان نمی‌پذیرند، در حال افزایش است.

هفده ایالت آمریکا اعلام کردند که به دلیل نگرانی‌های امنیتی از پذیرش پناهجویان سوری خودداری می‌کنند.

XS
SM
MD
LG