لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۸

اوباما: آمریکا با فرانسه برای مجازات عاملان حملات پاریس همکاری می کند


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه وعده داد که به فرانسه برای شکار عاملان حملات روز جمعه در پاریس که دست کم ۱۲۹ کشته برجا گذاشت و تعداد بسیار دیگری را زخمی کرد، کمک کند. گروه "دولت اسلامی" یا داعش، مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است.

آقای اوباما که برای شرکت در نشست سران گروه ۲۰ به همراه شمار دیگری از رهبران کشورها به ترکیه رفته است، وعده همبستگی با فرانسه برای به محاکمه کشیدن عاملان حملات پاریس را داد. با سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا نشست گروه ۲۰ آغاز شد.

او درباره جزئیات کارهایی که آمریکا و یا دیگر کشورهای متحد ممکن است برای مبارزه با داعش انجام دهند، سخنی نگفت.

باراک اوباما پس از دیدار خود با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که حدود یک ساعت طول کشید، گفت: "کشتار مردم بیگناه، بر اساس یک ایدئولوژی تحریف شده، تنها حمله ای به فرانسه نیست، تنها حمله ای به ترکیه نیست، بلکه این حمله به جهان متمدن است."

علاوه بر حملات پاریس، داعش همچنین مسئول دو بمب گذاری در ترکیه شناخته شده که حدود ۱۳۰ کشته برجا گذاشت.

آقای اوباما گفت در نظر دارد تلاش ها برای حذف داعش را "دو چندان" کند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفتگوهایش را با رئیس جمهوری ترکیه در مورد فضای بین سوریه و ترکیه که محل فعالیت داعش است و یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه و نابود کردن داعش مفید خواند.

باراک اوباما روز یکشنبه وارد شهر آنتالیا در ترکیه، محل برگزاری نشست گروه ۲۰ شد. حملات تروریستی در پاریس بر دیگر موضوعات مورد بحث گروه ۲۰ سایه افکنده است. رهبران ۲۰ اقتصاد مطرح جهان قرار است درباره تجارت، انرژی و محیط زیست نیز گفتگو کنند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در پی حملات پاریس سفر خود به ترکیه را لغو کرد.

ترکیه که پیشتر عدم تمایل خود را به پیوستن به ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مبارزه با داعش نشان داده بود، امروز یکی از متحدان آمریکا در جنگ با "دولت اسلامی" به شمار می رود. چندین ماه است که نیروهای امنیتی ترکیه حملات خود را به آنچه مقامات ترکیه "سلول های داعش" در مناطق عمدتا کردنشین شرق ترکیه، نزدیک مرز سوریه و عراق می خوانند، تشدید کرده اند.

رهبران کشورهای برزیل، هند، روسیه، چین و آفریقای جنوبی موسوم به گروه "بریکس" در آنتالیا
رهبران کشورهای برزیل، هند، روسیه، چین و آفریقای جنوبی موسوم به گروه "بریکس" در آنتالیا

دولت ترکیه اکنون اجازه داده است که آمریکا از پایگاه های هوایی ترکیه برای حمله به پیکارجویان داعش استفاده کند. ترکیه نیز به طور مستقل دست به حملات هوایی زده است که در این بین، ارتش ترکیه به مواضع گروه شورشی حزب کارگران کردستان ترکیه نیز حمله کرده است.

روز یکشنبه، یک بمب گذار انتحاری پنج مامور پلیس ترکیه را مجروح کرد. این بمب گذار زمانی خود را منفجر کرد که ماموران پلیس به یکی از مخفیگاه های گروه داعش نزدیک مرز سوریه در ترکیه حمله کردند.

در نشست گروه بیست، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز شرکت دارد، اما جلسه ای برای دیدار روسای جمهوری آمریکا و روسیه که از گروه های رقیب در سوریه حمایت می کنند، برنامه ریزی نشده است.

XS
SM
MD
LG