لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

فشار بر اوباما برای واکنش به حمله شیمیایی در سوریه


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز پنج شنبه با درخواست های فزاینده ای که در داخل و خارج از این کشور مطرح شده، روبه روست که از وی درخواست کرده اند اقدام قاطعی درخصوص حمله شیمیایی به شهروندان سوریه انجام دهد.

درهمین حال، دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر از دولت سوریه خواست به بازرسان سازمان ملل اجازه دهد بی درنگ درباره حمله شیمیایی به غیرنظامیان تحقیق کنند.


به گزارش رویترز، کاخ سفید درحالی که گفت ازگزارش های کاربرد سلاح های شیمیایی درسوریه در روز چهارشنبه به هراس افتاده است، خاطرنشان ساخت هر واکنشی از سوی آمریکا مستلزم بررسی بیشتر و تایید است. آقای اوباما از دولت بشار اسد خواست به بازرسان سازمان ملل متحد اجازه دهد به محل های حمله دسترسی پیدا کنند و از آنها بازرسی کنند.

رویترز می نویسد پاسخ محتاطانه دولت اوباما بربی میلی واشنگتن به مداخله در سوریه از زمان آغاز جنگ داخلی در دوسال و نیم پیش حکایت دارد. اما اگر اتهامات حمله شیمیایی تایید شود، اوباما مسلما برای پاسخگویی به نقض پیاپی موازین و خطوط قرمز آمریکا، با فشار سنگینی برای اقدامی قاطع، ولو با نیروی نظامی، روبرو خواهد شد.

وزیرامورخارجه فرانسه گفت اگر ثابت شود که دولت سوریه مسئول مرگبارترین حمله شیمیایی به غیرنظامیان طی ربع قرن اخیر است، قدرت های جهانی باید به شدت پاسخ دهند.

دولت بریتانیا نیز گفته است برای نجات بی گناهان درسوریه هیچ گزینه ای نباید رد شود.

در واشنگتن، جان مک کین سناتور جمهوری خواه ایالت آریزونا خواهان عملکرد قاطعی در برابر حمله شیمیایی در سوریه شد و گفت:«گزارش های استفاده نیروهای اسد از سلاح های شیمیایی باید وجدان جمعی ما را تکان دهد.»
XS
SM
MD
LG