لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

اوباما در واکنش به وقایع سوریه شتاب نخواهد کرد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید امکان استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه «حادثه ای بزرگ و نگران کننده» است ، اما یادآور می شود در درگیرساختن آمریکاییان در جنگ پرهزینه دیگری شتاب نخواهد کرد. در همین حال روسیه پیشنهادهای بررسی استفاده از زور علیه رژیم اسد را غیر قابل قبول نامید.

به گزارش اسوشتید پرس، پرزیدنت اوباما روز جمعه درمصاحبه ای با شبکه خبری سی ان ان گفت اتهام توسل به تسلیحات شیمیایی در سوریه موضوعی است که توجه آمریکا را ایجاب می کند، اما اظهار داشت این نظر که آمریکا به تنهایی می تواند به جنگ داخلی سوریه پایایان دهد «گزافه گویی» است و روشن ساخت او پیش از هر عملی درصدد جلب حمایت بین المللی برخواهد آمد.

آقای اوباما گفت «اگر آمریکا بدون ماموریت سازمان ملل متحد و بدون شاهد روشنی که بتواند ارائه دهد وارد جنگ شود و به کشور دیگری حمله کند، آنگاه پرسشهایی مطرح خواهد شد که آیا قوانین بین المللی ازآن حمایت می کند یانه.»

رئیس جمهوری امریکا گفت «ملاحظاتی وجود دارد که باید به حساب آورده شود» و افزود آمریکا هنوز درجستجوی جمع آوری شواهد قاطعی است مبنی بر به کار رفتن سلاح های شیمیایی در سوریه.
در این میان، روسیه روز جمعه ادعاهای غرب را که رژیم اسد ممکن است به حمله شیمیایی دست زده باشد مورد سئوال قرار داد و پیشنهادهای استفاده از زور را «غیر قابل قبول» نامید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، درحالی که مقامات اروپایی درحملات روز چهارشنبه به رژیم اسد اشاره می کنند، وزارت امور خارجه روسیه نظر متفاوتی ابراز داشت و گفت به نظر می رسد حادثه «ماهیتی تحریک کننده» داشته است.

وزارت امور خارجه روسیه دربیانیه ای گفت در حالی که مسکو دولت سوریه را ترغیب می کند با بازرسان سازمان ملل متحد همکاری کند، شورشیان مخالف اسد از رسیدن تیم سازمان ملل به منطقه جلوگیری می کنند.
در بیانیه گفته می شود با توجه به موج دیگری از تبلیغات ضد سوریه، مسکو بر این عقیده است پیشنهادهای برخی ازکشورهای اروپایی برای وارد آوردن فشار بر شورای امنیت سازمان ملل متحد و تصمیم استفاده از زور غیر قابل قبول است.
وزیر امور خارجه فرانسه روزپنجشنبه گفت اگر استفاده ازسلاح های شیمیایی تایید شود، پاریس خواهان واکنش و به کارگرفتن زور خواهد شد.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا روز جمعه گفت دولت او بر این عقیده است که رژیم اسد مسئول حمله شیمیایی است، اما مایل است سازمان ملل متحد این ارزیابی را انجام دهد.
XS
SM
MD
LG