لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

کاخ سفید: موضع پرزیدنت ترامپ در خصوص خروج نظامی از سوریه تغییر نکرده است


نیروهای نظامی آمریکایی در سوریه، عکس آرشیوی
نیروهای نظامی آمریکایی در سوریه، عکس آرشیوی

یکی از سخنگویان کاخ سفید در پاسخ به پرسشی در مورد این که آیا تغییری در زمینه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه روی داده است، گفت که هیچ تغییری روی نداده و هدف اصلی، خروج نیروها در سلامت و امنیت کامل است.

مرسدس شلاپ، از سخنگویان کاخ سفید، روز دوشنبه ۱۷ دی ماه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس‌ نیوز گفت:‌ «موضع پرزیدنت تغییر نکرده است؛ اولویت ما امنیت و سلامت نیروهای نظامی ما و متحدانمان بود که هنوز هم همان طور است. متعاقب آن وزارت دفاع برنامه‌ای را تنظیم می‌کند تا خروج امن نیروهای نظامی اجرا شود.»‌

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید یک روز پیشتر گفته بود که آمریکا دو شرط برای ترکیه در نظر گرفته و آن هم حفظ امنیت کردها و همچنین شکست کامل نظامی داعش است.

مشاور امنیت ملی ایالات متحده گفته بود: «ما قبل از هماهنگی کامل، خواهان هیچ اقدام نظامی از سوی ترکیه نیستیم.»

از آن‌جایی که این دو شرط پیش از این اعلام نشده بود، شماری از شبکه‌های تلویزیونی این بحث را مطرح کردند که آیا دونالد ترامپ نظر خود را تغییر داده است.

روزنامه نیویورک‌تایمز هم در گزارشی به «بروز دوگانگی» در مورد خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه اشاره کرده بود. پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه و در پیامی در توئیتر به این گزارش واکنش نشان داد.

آقای ترامپ گفت: «روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارش خود دقت به خرج نداده است. ما از موضع اصلی خود هیچ تغییری نکرده‌ایم؛‌ ما طبق فرصت مقتضی آن‌جا را در حالی ترک می‌کنیم که همزمان به جنگ با داعش ادامه داده و دیگر اقدامات لازم و ضروری را انجام دهیم.»

آقای ترامپ چند هفته پیش اعلام کرد آمریکا به حضور نظامی خود در سوریه پایان می‌دهد ولی جزییاتی در مورد این که چه زمانی و به چه شکل این خروج انجام خواهد شد، نداده بود.

پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه تصریح کرده بود خروج از سوریه انجام می‌شود؛ ولی شاید زمان آن «به این زودی‌ها نباشد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG