لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۷

جان بولتون: شکست کامل داعش و تضمین امنیت کردها دو شرط آمریکا برای خروج از سوریه است


مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که هیچ جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه تعیین نشده است. با اینحال او گفت آمریکا برای خروج از سوریه دو شرط دارد.

جان بولتون روز یکشنبه در جریان سفر به اسرائیل درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفت: خروج نظامیان آمریکا از سوریه تنها بعد از شکست کامل نظامی داعش و تضمین ترکیه درباره امنیت کردهای متحد آمریکا در منطقه صورت می‌گیرد.

او ادامه داد که هیچ جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه تعیین نشده اما ما هیچ تعهد نامحدود هم نداده‌ایم. جدول زمانی بر اساس «تصمیمات سیاسی» تعیین خواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اواسط ماه دسامبر اعلام کرده بود که ایالات متحده دو هزار نیروی خود را از سوریه عقب خواهد کشید. این موضوع باعث شد تا موضوع باز شدن راه برای حمله ترکیه به مبارزان کُرد سوریه و حضور پررنگ تر ایران در این کشور مطرح شود.

آقای بولتون که قرار است به ترکیه سفر کند،‌ در اسرائیل عنوان کرد که ایالات متحده اصرار دارد متحدان کُرد خود در مبارزه علیه گروه داعش از هر گونه حمله‌ای از سوی ترکیه محافظت شوند.

مشاور امنیت ملی ایالات متحده گفته است که «ما قبل از هماهنگی کامل، خواهان هیچ اقدام نظامی از سوی ترکیه نیستیم.»

او گفت که ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش در این هفته با همتایان ترکیه مذاکره خود برای حمایت از متحدان کرد در سوریه را ادامه خواهد داد.

به گفته بولتون، «جیمز جفری» که در حال حاضر نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه است و از هفته گذشته به سمت نماینده ایالات متحده در ائتلاف جهانی علیه گروه داعش انتخاب شده نیز هفته جاری به سوریه سفر کرد تا متحدان کرد اطمینان حاصل کنند که ایالات متحده آن‌ها را رها نخواهد کرد.

بولتون گفت: آمریکا از متحدان کرد خود خواسته محکم «ایستادگی» کنند و به دنبال حفاظت از طریق روسیه یا دولت بشار اسد نباشند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید پیش از این به دولت سوریه هشدار داده بود که نباید خروج نیروهای نظامی آمریکا از آن کشور را به عنوان مجوز بهره گیری از تسلیحات شیمیایی برداشت کند.

او همچنین درباره حضور ایران در سوریه نیز گفته است که نیروهای آمریکایی در مناطق بحرانی «التنف» در جنوب سوریه برای مقابله با فعالیت‌های رو به رشد ایران در منطقه باقی خواهند ماند.

پیش از این بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل چندین بار گفته بود خارج شدن نیروهای آمریکا از سوریه سیاست راهبردی و بلندمدت اسرائیل در مقابله با حضور نظامی ایران در سوریه را تغییر نمی‌دهد.

یک تحلیگر نیز گفته بود که عقب نشنی نیروهای آمریکا از سوریه، به جابجایی قدرت در سوریه و به افزایش رقابت دمشق و آنکارا در شرق سوریه منجر می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG