لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۲

یک تکاور و سه مستشار ارتش ایران در سوریه کشته شدند


هشت روز پیش مقام های ارتش ایران اعزام تکاوران ارتش ایران به سوریه را تایید کرده بودند.
هشت روز پیش مقام های ارتش ایران اعزام تکاوران ارتش ایران به سوریه را تایید کرده بودند.

یک هفته بعد از اعلام رسمی اعزام تکاوران ارتش ایران به سوریه، خبرگزاری های ایران از کشته شدن سه مستشار نظامی و یک تکاور کلاه سبز ارتش، خبر داده اند.

خبرگزاری تسنیم روز دوشنبه، ۲۳ فروردین، خبر داد چهار نفر از نیروهای ارتش ایران به دست "تروریست های تکفیری" در سوریه کشته شده اند.

خبرگزاری فارس نیز در گزارشی دیگر، یکی از این نیروهای ارتشی ایران را ستوان دوم ارتش "محسن قطاسلو"، عنوان کرده که از تکاوران تیپ ۶۵ نوهد ارتش بود.

تیپ ۶۵ نیروهای ویژه هوابرد که به اختصار نوهد نامیده می شوند، معروف به کلاه سبزهای ارتش ایران هستند. در ایران، از آنها به عنوان زبده‌ترین نیروی ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران یاد می شود که ماموریت شرکت در جنگ های نامتقارن دارند.

خبرگزاری تسنیم، اسم و درجه سه ارتشی دیگر ایران که در سوریه کشته شده اند را اعلام نکرده است.

کشته شدن نیروهای ارتش ایران در سوریه در حالی روی می دهد که قبل از این و در سه سال گذشته، نیروهای سپاه پاسداران و بسیج در سوریه و عراق حضور داشتند و هر از گاهی خبر کشته شدن آنها در رسانه ها عمومی می شد اما مقام های سپاه و بسیج ایران تاکید داشتند که این نیروها تنها مستشاران نظامی در عراق و سوریه هستند.

تسنیم از محسن قیطاسلو، ستوان ارتش به عنوان یکی از کشته شدگان نام برده است.
تسنیم از محسن قیطاسلو، ستوان ارتش به عنوان یکی از کشته شدگان نام برده است.

ارتش ایران به تازگی و همزمان با خبرهایی از کاهش حضور نیروهای سپاه در سوریه حضور یافتند. ده روز پیش اعلام شد، در راستای توافق آتش بس سوریه، جمهوری اسلامی ایران حضور نظامی سپاه پاسداران در سوریه را کاهش می دهد.

معاون هماهنگی نیروی زمینی ارتش روز دوشنبه ۱۶ فروردین به خبرگزاری تسنیم گفت که نیروی زمینی ارتش در سوریه حضور دارد.

علی آراسته اضافه کرد: "تیپ ۶۵ جزئی از نیروی زمینی ارتش است و ما از تیپ ۶۵ و هم یگان‌های دیگر به عنوان مستشار به سوریه نیرو اعزام می‌کنیم. این اعزام مختص تیپ ۶۵ تکاوری نیست و الان در آنجا مستشاران تیپ ۶۵ حضور دارند."

در همین رابطه، احمد رضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش نیز با تاکید بر اینکه ارتش در سوریه "حضور یگانی" ندارد، گفت: "نیروی زمینی یگان‌های واکنش سریع و مدرسه تک‌تیراندازی را برای مقابله با گروهک‌های تروریستی ایجاد کرده و ظرفیت و سلاح‌های کافی را برای مقابله با این تهدیدات طراحی کرده است."

حضور این نیروها در سوریه نخستین حضور فرامرزی نیروی زمینی ارتش ایران پس از انقلاب اسلامی به شمار می‌آید.

XS
SM
MD
LG