لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

بازتاب حمله موشکی به سوریه در میان شهروندان آمریکا؛ نیمی موافق حمله


تصویری ماهواره ای از هدف موشک های توماهاک آمریکا
تصویری ماهواره ای از هدف موشک های توماهاک آمریکا

واکنش آمریکا به حمله شیمیایی دولت بشار اسد به استان ادلب سوریه که در آن بیش از صد نفر کشته شدند، حمله موشکی جمعه به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه بود، پایگاهی که آمریکا معتقد است حمله شیمیایی از آنجا صورت گرفته است.

این اولین بار طی جنگ داخلی سوریه است که آمریکا مستقیما دست به اقدامی نظامی در این کشور زده است. اما نظر شهروندان آمریکا نسبت به این واکنش نظامی آمریکا چیست؟

بنا به یک نظرسنجی مشترک واشنگتن پست و ای‌بی‌سی نیوز، ۵۱ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی از اقدام کابینه پرزیدنت ترامپ حمایت و ۴۰ درصد نیز با آن مخالفت کرده اند.

حمله موشکی آمریکا به سوریه میان جمهوریخواهان طرفداران بیشتری داشته است، اما دموکرات ها نیز از آن حمایت کرده اند.

بنا به این نظرسنجی، در حالیکه ۸۶ درصد جمهوریخواهان از این اقدام حمایت و آنرا ستایش کرده اند، تنها ۳۷ درصد از دموکرات ها حامی آن بوده اند.

بخشی از این نظرسنجی نیز به احتمال اقدام‌های نظامی بیشتر علیه سوریه پرداخته است. بنا به نتایج این بخش از نظرسنجی، ۵۴ درصد از شرکت‌کنندگان با اقدام نظامی بیشتر از سوی آمریکا علیه دولت اسد در سوریه مخالفت کرده اند.

با اینکه اکثریت شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی با سیاست برکناری بشار اسد از قدرت موافق هستند، تنها ۳۵ درصد از آنها از گزینه اقدام نظامی بیشتر برای رسیدن به این هدف حمایت می کنند.

بنا به نظرسنجی، حمله موشکی آمریکا به پایگاه الشعیرات سوریه در واکنش به استفاده دولت اسد از سلاح شیمیایی، باعث شده تا ۲۵ درصد مردم اعتماد بیشتری به پرزیدنت ترامپ داشته باشند. در همین حال حدود ۲۸ درصد نیز اعتماد خود به او را به دنبال این اقدام نظامی از دست داده اند.

اما به گفته ۴۳ درصد از شرکت‌کنندگان، این اقدام نظامی تأثیری بر محبوبیت یا عدم محبوبیت دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا نگذاشته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG