لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

کری: رژیم سوریه برای کمک رسانی انسانی مسئولیت اساسی دارد


جان کری وزیر خارجه آمریکا نقش و مسئولیت رژیم سوریه برای تسهیل در کمک‌رسانی بشردوستانه به سکنه‌‌ای که در مناطق تحت محاصره گیر افتاده‌اند، اساسی دانست و گفت که سوریه در حال تجربه وخیم ترین بحران انسانی از زمان جنگ جهانی به این سو است.

وزیر خارجه آمریکا که یکشنبه ۳۱ ژانویه در واشنگتن و همزمان با تلاش‌های جاری در ژنو برای پیشبرد مذاکرات صلح سخن می‌گفت، ضمن تاکید بر اهداف این مذاکرات که بر چاره جوئی در یافتن یک راه حل سیاسی متمرکز است، گفت که برای بحران سوریه راه حلی نظامی وجود ندارد.

او از طرفین شرکت کننده در مذاکرات صلح سوریه در ژنو خواست که برای برقراری آتش بس سراسری، ارسال فوری کمک‌های انساندوستانه، آغاز روند انتقال سیاسی و برگزاری انتخابات ظرف ۱۸ ماه، فرصت را از دست ندهند. آقای کری وضعیت جاری در سوریه را فاجعه‌ای در حال وقوع خواند که از جنگ جهانی دوم به این سو سابقه نداشته است.

او همچنین در تشریح اهداف مذاکرات صلح سوریه در ژنو گفت: " هدف، کاهش خشونت، منزوی ساختن گروه‌های تروریستی مانند داعش، ایجاد بستری برای تشکیل سوریه‌ای فراگیر، صلح آمیز و کثرت‌گراست. این هفته ما وارد مرحله‌ای اساسی برای دست‌یابی به این اهداف شده‌ایم."

آقای کری گفت که بدون موفقیت در مذاکرات صلح، سوریه نابود می‌شود. او تاکید کرد: "بدون مذاکرات، خونریزی ادامه خواهد داشت. تا جایی که همه شهرها به ویرانه بدل خواهند شد و عملاً هر خانه هر بنا و هر نمادی از مدنیت از بین خواهد رفت و این روند، به افزایش شمار تروریست‌ها منجر خواهد شد. این همان چیزی است که مذاکرات ژنو می‌خواهد از آن جلوگیری کند."

او به ارقامی تکان دهنده از اوضاع در سوریه اشاره کرد و گفت: "بحران انسانی در سوریه به مرحله فاجعه بار و غیرقابل قبول رسیده است و عملاً بدتر می‌شود. ارقام تکان دهنده هستند؛ ۱۳ میلیون سوری به کمک‌های انساندوستانه نیاز مبرم دارند، ۶ میلیون کودک در مناطقی گرفتار شده‌اند که ارسال غذا به آن مناطق وجود ندارد یا به ندرت صورت می‌گیرد. در پشت این ارقام‌، انسان‌هایی وجود دارند مانند همه ما، مرد، زن و کودکانی که متحمل مشکلاتی هستند که غیرقابل تصور است."

آقای‌ کری بر مسئولیت طرفین در مذاکرات برای ارسال آنی کمک‌های انساندوستانه تاکید کرد. به گفته او رژیم سوریه مسئولیت دارد و طرفین در این تنش وظیفه دارند که دسترسی به کمک های استاندوستانه را نه در هفته‌ها یا روزهای آینده بلکه امروز فراهم کنند."

آقای کری از طرفین در مذاکرات خواست بر شکست داعش تمرکز کنند.

سخنان آقای کری پس از آن ایراد شد که نمایندگان مخالفان سوری، موسوم به کمیتۀ عالی مذاکرات، در چهارچوب مذاکرات صلح سوریه به میزبانی سازمان ملل متحد در شهر ژنو سوئیس با استفان دی میستورا، فرستاده ویژۀ سازمان ملل متّحد در امور سوریه، ملاقات کردند.

آقای دی میستورا در پی این دیدار غیررسمی به خبرنگاران گفت که خوش بین و مصمّم است که مخالفان دولت سوریه به روند صلح ملحقّ شوند. هدف از این گونه گفت و گوها که روز جمعه آغاز شد، زمینه‌سازی برای مذاکرات مستقیم است.

پیش از این، مقامات ملل متحد تنها با اعضای هیئت نمایندگی دولت سوریه به ریاست بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل متحد، دیدار کرده بودند. در حال حاضر، برنامه‌ای برای یک ملاقات رودررو میان مقامات دولت سوریه و نمایندگان اپوزیسیون در ژنو در دست نیست.

XS
SM
MD
LG