لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

مخالفان سوری برای شرکت در مذاکرات صلح راهی ژنو شدند، آمریکا استقبال کرد


وزیر خارجه آمریکا از تصمیم اپوزیسیون دولت سوریه برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه در ژنو استقبال کرد.

جان کری وزیر خارجه آمريکا در واکنش به تصميم هيأت عالی مذاکره‌کنندگان سوريه برای حضور مذاکرات صلح ژنو روز شنبه ۳۰ ژانویه در بيانيه‌ای اعلام کرد که ايالات متحده خواستار اجرای کامل قطعنامۀ ۲۲۵۴ شورای امنيت سازمان ملل متحد از سوی هر دو طرف در مذاکرات با اين شرط است کمک‌های انسانی بی‌درنگ به دست ساکنان مناطق تحت محاصره برسد.

در این بيانيه همچنين تصريح شده است: "ايالت متحده انتظار دارد دو طرف با حسن نيت در مذاکرات حاضر شوند تا در چند روز آينده بتوانند به پيشرفتی قابل تأييد و عملی دست يابند."

سخنگوی هيات عالی مذاکره کنندگان سوريه که نمايندگی کليه گروه‌های اصلی مخالف بشار اسد را بر عهده دارد، روز شنبه اعلام کرد که بعد از ظهر این روز به وقت محلی رياض را به قصد ژنو ترک می‌کند.

اين هيأت که از حمايت دولت سعودی برخوردار است در این روز با استفان دميستورا نماينده سازمان ملل متحد در امور سوريه ديدار خواهد کرد، اما تضمينی وجود ندارد که با هيئت نمايندگی دولت بشار اسد وارد مذاکرۀ مستقيم شوند.

فرح اتاسی، از اعضای اپوزيسيون و نزديک به "هيأت عالی مذاکره کنندگان" سوريه در این باره گفت: "آنها برای مذاکره با آقای دميستورا و سازمان ملل به به ژنو می‌آیند، نه برای گفتگوی مستقيم يا آغاز روند مذاکرات سياسی با رژيم."

از سال ۲۰۱۴ پس از شکست دور قبلی مذاکرات صلح سوريه، اين نخستين بار است که دو طرف بار ديگر حاضر به مذاکره شده‌اند.

استفان دميستورا، نماينده سازمان ملل در امور سوريه که در تمام اين مدت معتقد بود حضور ايران در مذاکرات ضروري است ابراز اميدواری کرده است که اولين نتيجۀ مذاکرات برقراری آتش بس در سوريه باشد.

آلمان و ايران نيز قرار است نمايندگان خود را برای شرکت در مذاکرات به ژنو اعزام کنند، هيأت نمايندگی آمريکا هم اکنون در ژنو است.

لوران فابيوس، وزير خارجه فرانسه گفت که در مذاکرات ژنو تلاش می‌شود تا جنگ ۵ ساله سوریه با احترام به موازين انسانی و از طريق يک گذار سياسی به پايان برسد. وزارت خارجه فرانسه در بيانيه‌ای تأکيد کرده اين مذاکرات در حالی می‌تواند موفق شود که طرفين حقوق و قوانين انسانی را محترم بشمارند و اهداف گذار سياسی فعالانه پيگيری شود.

XS
SM
MD
LG