لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۹

رویترز: آمریکا با حملات هوایی از مخالفان سوری تحت آموزش خود حمایت می‌کند


عکس آرشیوی از برخی از شورشیان مخالف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در حال آموزش نظامی - تابستان ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از برخی از شورشیان مخالف بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در حال آموزش نظامی - تابستان ۱۳۹۳

ایالات متحده تصمیم گرفته است اجازه انجام عملیات هوایی در حمایت و دفاع از آن دسته از شورشیان سوری آموزش دیده شده توسط ارتش آمریکا در برابر حمله‌ دشمنان آنها، حتی آن دشمنانی که توسط نیروهای وفادار به اسد مورد ستایش قرار می‌گیرند، را صادر کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از برخی مقام‌های آمریکایی، این تصمیم باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده با هدف پشتیبانی از مخالفان مورد حمایت آمریکا در برابر حملات گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، و نه نیروهای وفادار به اسد، اتخاذ شده است.

این در حالی است که برخی رسانه‌ها این تصمیم جدید واشنگتن را مجوزی برای حمله به نیروهای ارتش سوریه دانسته‌اند. در هر صورت، با اجرای این سیاست جدید، نقش ایالات متحده در مناقشه چهار ساله سوریه پررنگ‌تر از قبل خواهد شد.

این خبر ابتدا توسط روزنامه وال استریت ژورنال منتشر شد؛ و در حالی که مقامات آمریکایی هنوز بطور رسمی درباره آن اظهار نظر نکرده‌اند، رویترز می‌گوید برخی مقام‌های نزدیک به دولت، که هویت آنها را فاش نکرده است، ضمن تایید این تصمیم گفته‌اند آمریکا از پیشروی‌های مخالفان سوری در برابر داعش پشتیبانی هوایی خواهد کرد.

مقام‌های آمریکا تا به امروز این نظریه که نیروهای دولت بشار اسد – که تاکنون ضد عملیات هواپیماهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه مواضع داعش اقدامی انجام نداده‌اند – چشمان خود را بر روی فعالیت‌های گروه‌های شورشی مورد حمایت آمریکا بسته‌اند را رد کرده‌اند.

به گزارش رویترز، نخستین گروه از مخالفان اسد که توسط نیروهای آمریکایی آموزش دیده و در شمال سوریه مستقر شده اند، روز جمعه هدف حملات دیگر گروه ها قرار گرفتند و این موضوع باعث شد که آمریکا در حمایت از آنها دست به حملات هوایی بزند.

وزارت دفاع آمریکا و کاخ سفید از اظهار نظر در باره این خبر و اظهارات مربوط به آن خودداری کرده‌اند.

با این حال، الیستر بسکی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید با اشاره به حملات هوایی روز جمعه گفت طیف وسیعی از حملات در حمایت از نیروهای سوری که توسط آمریکا آموزش دیده‌اند صورت گرفته است.

آقای بسکی با ییان این که ما وارد جزئیات ارتباطمان با آنها نمی‌شویم، گفت «اما همواره گفته‌ایم که گام‌های لازم را برای اطمینان حاصل کردن از این که این نیروها عملیات خود را با موفقیت انجام دهند، بر خواهیم داشت.»

الیسا اسمیت سخنگوی پنتاگون نیز از اظهار نظر درباره نحوه همکاری با گروه‌های معتدل سوری مخالف بشار اسد، که با داعش نیز در جنگ بوده و مورد حمایت آمریکا هستند، خودداری کرد و تنها به ذکر این نکته اکتفا کرد که تمرکز اصلی برنامه ارتش ایالات متحده بر روی مبارزه با پیکارجویان داعش است.

از سوی دیگر در آخرین تحولات جنگ داخلی چهار ساله سوریه، با سقوط یک هواپیمای ارتش این کشور در بازاری در نزدیکی شهر اریحا واقع در ۳۰۰ کیلومتری شمال دمشق که در کنترل شورشیان مخالف دولت بشار اسد است، دست کم ۲۷ نفر کشته و ده‌ها شهروند سوری مجروح شدند.

شاهدان و سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، می‌گویند در حادثه سقوط هواپیمای ارتش سوریه در اریحا ده‌ها تن کشته شده‌اند. بر اساس این گزارش بیشتر کشته شدگان و زخمی‌های این شهر در استان ادلب که طی دو ماه گذشته در کنترل گروه‌های اسلامگرای افراطی بوده است، غیر نظامی هستند.

این شاهدان می‌افزایند این جنگنده ارتش سوریه پیش از سقوط راکتی را در میان بازار وسط این شهر شلیک کرده بود و این هواپیما در اثر شلیک گلوله‌های ضدهوایی سقوط نکرده است. ارتش سوریه تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده است.

با سقوط این جنگنده، شورشیان افراطی کنترل بیشتری بر استان ادلب در همسایگی ترکیه به دست آورده، و توانسته‌اند فاصله خود را با شهر بندری لاذقیه زادگاه آقای اسد کم کنند.

در روزهای اخیر درگیری‌های شدیدی در استان ادلب بین نیروهای دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و گروهی که خود را جیش الفتح نامیده صورت گرفته است. این گروه در برگیرنده جبهه نصرت وابسته به شاخه القاعده سوریه است.

برای جلوگیری از گسترش کنترل گروه‌های شورشی، بویژه دستیابی آنها به شهرهای بندری شمال دمشق، نیروهای ارتش بشار اسد این مناطق را بمباران کرده‌اند.

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از تابستان سال گذشته تا ۲۲ ژوئن (اول تیر ماه) توانسته‌اند با بمباران هوایی حدود ۷ هزار و ۶۰۰ هدف از مواضع داعش و گروه‌های همسوی آن گروه افراطی، شامل چندین ساختمان نظامی، تانک و خودروهای نظامی را منهدم کنند.

آمار ارائه شده توسط مرکز فرماندهی ارتش آمریکا همچنین حاکی است که از تابستان گذشته تا پانزدهم ژوئیه (۲۵ اردیبهشت ماه) این عملیات حدود ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برای پنتاگون هزینه داشته است. البته مساحت قابل توجهی از خاک عراق از وجود این گروه‌ها پاکسازی شده است.

XS
SM
MD
LG