لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۴

«ائتلاف سوریه دمکراتیک»:آمریکا با اپوزیسیون سوریه همکاری نمی کند


گروه سوریه ای- آمریکایی «ائتلاف برای سوریه دمکراتیک»، روز جمعه باانتشار بیانیه ای از آمریکا به خاطر شرکت ندادن اپوزیسیون میانه روی سوریه در حمله های هوایی به مواضع داعش در سوریه انتقاد کرد.

به نوشته این بیانیه باراک اوباما در دهم سپتامبر ۲۰۱۴ به هنگام اعلام استراتژی خود برای شکست دادن داعش گفت «باید اوپوزیسیون را به عنوان بهترین وزنه علیه افراط گرایانی چون دولت اسلامی داعش تقویت کنیم.»

این بیانیه می افزاید، از آن پس «بمباران های شدید هوایی در سوریه آغاز شده» و چند هدف غیر داعش نیز بمیاران شده، اما مطلقا از مخالفان میانه روی اسد بر روی زمین هیچ کمکی گرفته نشده است. این بیانیه می افزاید «اگر رئیس جمهوری در نبرد با خطر داعش جدی است باید به تعهداتش در قبال اپوزیسیون عمل کند و روشن کند که علاوه بر دولت اسلامی چه گروه های دیگری جزو خط خوردگان درآمریکا هستند.»

این بیانیه می افزاید روز پنجشنبه ۲۵ سپتامبر «ائتلاف برای سوریه دمکراتیک» که ائتلافی مرکب از یک صد هزار عضو سوری-آمریکایی ست، در انطاکیه، در نشستی با حضور دو تن از نمایندگان کنگره آمریکا و بیش از ۲۰ تن از فرماندهان واحدهای شورشیان میانه رو در درون سوریه دیدار کردند. این فرماندهان همگی از قانون گذاران آمریکایی به خاطر این دیدار قدردانی کردند، اما با این حال ناخرسندی شدید خود را از این که آمریکا در جنگ با داعش با این متحد خود مستقیما هماهنگی نکرده است، ابراز کردند.

این فرماندهان تاکید کردند که هماهنگی با آنان می تواند امکان استفاده از اطلاعات زمینی را افزایش دهد و در نتیجه ازتلفات غیرنظامیان جلوگیری کند، و درعین حال قابلیت شورشیان میانه رو را در پس گرفتن زمین های اشغال شده افزایش دهد .

مونا جندی، رئیس روابط بین -حکومتی ائتلاف می گوید «رئیس جمهوری طرحی را ارائه داد که بر دو محور: حمله های هوایی علیه داعش؛ و توانمند کردن شورشیان میانه رو، که هم اکنون با داعش می جنگند، قرار داشت.» او افزود «مطلع نکردن متحدان نظری ما از حملات نه فقط از کارآمدی آنان می کاهد بلکه انگیزه های این سیاست رئیس جمهوری را مورد سوال قرار می دهد».

به نوشته این بیانیه از هنگام آغاز حمله های هوایی به رهبری آمریکا در سوریه رسانه های بین المللی از تلفات متعددد غیرنظامیان که درمیان آنان کودکان نیز بوده اند، خبر داده اند.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه تخمین می زند که در سه دور قبلی حملات هوایی، دست کم ۱۴۰ پیکارجو و ۱۳ غیرنظامی کشته شده اند.

به نوشته این بیانیه، همچنین در دیدار فرماندهان ارتش آزاد سوریه با قانون گذاران آمریکایی در انطاکیه تاکید شد که حمله های ائتلاف، حتی مواضع شورشیان میانه رو را، که رئیس جمهوری آمریکا آنان را متحدان بالقوه خود خوانده است، هدف قرار داده است.

آمریکا به همراه متحدان عرب خود طی چند روز گذشته مواضع پیکارجویان «دولت اسلامی» در سوریه را بمباران کرده است.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا که بر عملیات نظامی آمریکا در خاورمیانه نظارت دارد، اعلام کرد حملات پالایشگاه های کوچک پیکارجویان را هدف قرار داد که روزانه برای این گروه تا سقف ۲ میلیون دلار در آمدزایی دارد.

بریتانیا نیز اعلام کرد که در صورت رای مثبت پارلمان در روز جمعه، ممکن است به زودی به کمپین حملات هوایی علیه داعش بپیوندد. انتظار می رود پارلمان بریتانیا روز جمعه با شرکت بریتانیا در این کمپین موافقت کند.

XS
SM
MD
LG