لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

کوفی عنان: سوریه طرح صلح سازمان ملل متحد را می پذیرد


کوفی عنان: سوریه طرح صلح سازمان ملل متحد را می پذیرد
کوفی عنان: سوریه طرح صلح سازمان ملل متحد را می پذیرد

کوفی عنان فرستاده صلح سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه می گوید دمشق طرح او را برای پایان خشونت در کشور پذیرفته است، اما جنگ بین نیروهای دولت و شورشی ادامه دارد.

سخنگوی دبیر کل سابق سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت عنان نامه ای از سوریه دریافت کرد که تصویب طرح را اعلام می کند.

طرح، که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است، از نیروهای دولت سوریه وشورشیان می خواهد با آتش بس موافقت کنند و به گفت و گو بنشینند، اما درخواست غرب و اعراب برای استعفای بشار اسد راشامل نمی شود.

سخنگو می گوید عنان در پاسخ از بشار اسد خواسته است تعهدات خود را بیدرنگ عملی کند.

عنان برای کسب پشتیبانی بین المللی از طرح صلح سوریه، روز سه شنبه در پکن با مقامات چین، از جمله ون جیابائو نخست وزیر ملاقات کرد. او گفت چین از تلاشهای میانجیگرانه عنان پشتیبانی کنند.

بن رودز، قائم مقام مشاور امنیت ملی امریکا روز سه شنبه گفت طرح عنان چارچوبی برای متوقف ساختن خشونت در سوریه فراهم می آورد، اما واَشنگتن بر این عقیده است که بشار اسد باید بعنوان بخشی از انتقال سیاسی قدرت را رها کند.

دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه گفت پیش بینیهایی که استفعای رییس جمهوری سوریه به مناقشه پایان خواهد داد «بسیار کوتاه بینانه» است. او گفت تصمیم درباره آینده سوریه باید توسط سوری ها گرفته شود نه رهبران کشورهای دیگر.

یک عضو شورای ملی اوپوزیسیون سوریه در پاسخ به موافقت سوریه با طرح صلح عنان بار دیگر خواهان استعفای اسد شد.

رابرت سری، فرستاده صلح سازمان ملل متحد به خاورمیانه روز سه شنبه گفت شمار کسانی که در سرکوب قیام در سوریه کشته شده اند از ۹ هزار تن فراتر رفته، که حدود یک هزار نفر از تخمین قبلی بیشتر است.

سری در سخنانی در شورای امنیت گفت خشونت در سوریه «بی وقفه» ادامه دارد و لازم است به فوریت از تشدید مناقشه جلوگیری شود. دمشق کسانی را که تروریستهای حمایت شده از خارج توصیف می کند مسئول قیام می داند.

تلویزیون دولتی بشار اسد را هنگام دیداری از بابا عمرو قرار گاه سابق شورشیان در حمص نشان داد. او از مقابل ساختمانهای ویران شده می گذشت و درباره کوششهای بازسازی بحث می کرد. در محاصره یک هفته ای بابا عمرو صدها تن کشته شدند، بسیاری از آنها غیر نظامیان بودند.

در تحولاتی دیگر در روز سه شنبه، مقامات لبنان گفتند تیراندازی در منطقه القاع سوریه به لبنان سرایت کرد. اما در این باره که آیا سربازان سوری در تعقیب شورشیان وارد خاک لبنان شدند یانه، گزارشهای مختلفی ارائه دادند.

در استانبول، صدها نفر از شخصیتهای اوپوزیسیون سوریه جلسه ای تشکیل دادند، آنها سعی دارند صفوف خود را بکپارچه سازند و شناسایی بیشتر کشورهای غربی و عرب را در یک ائتلاف ضد اسد، که خود را «دوستان سوریه» می نامد بدست آورند. قرار است استانبول روز یکشنبه میزبان کنفرانس این ملتها باشد.

اعضای شورای ملی سوریه اعلامیه ای را پیشنهاد کرده اند که می خواهد سوریه پس از اسد یک «کشور دمکراتیک و مدنی» باشد. اما حسام المالح ناراضی قدیمی سوریه از جلسه استانبول بیرون رفت، و شورای ملی را متهم کرد که دیگر صداهای مخالف را نادیده می گیرد.

اوسامه موناجد عضو شورای ملی اوپوزیسیون سوریه، به صدای امریکا گفت جز این که رییس جمهوری قدرت را برای مذاکره با اوپوزیسیون به یک معاون واگذار کند، هر گفت و گویی «اتلاف وقت» خواهد بود و به تلفات بیشتر منجر خواهد شد.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید روز سه شنبه، در حالی که نیروهای دولتی به سوی غیر نظامیان شلیک کردند و با شورشیان در چند منطقه – از جمله ادلیب، حومه دمشق و شهر حمص – جنگیدند دست کم ۱۰ تن کشته شدند.

بسام جعاره، عضو اوپوزیسیون، روز سه شنبه گفت جلسه گفت شنودی مهم بین طرفهای گوناگون اوپوزیسیون برقرار شده و هدف موافقت با اعلامیه ای است که یک سوریه دمکراتیک را وعده می دهد که برابری تمام سوریها را تضمین می کند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا پس از ملاقات با ملک عبداله پادشاه عربستان سعودی و وزیران امور خارجه ۵ کشور عرب خلیج فارس در ریاض، در کنفرانس حضور خواهد یافت. وزارت امور خارجه امریکا گفت کوششهای کلینتون در هر دو جلسه بر پایان دادن به خونریزی در سوریه متمرکز خواهد بود.

در رویدادی دیگر، خبرگزاری دولتی سوریه می گوید پارلمان از بشار اسد خواسته است انتحابات پارلمانی را که قرار است روز ۷زماه مه – ۱۸اردیبهشت - برگزار شود تا روشن شدن نتایج «گفت و شنود ملی» به تاخیر بیاندازد. انتخابات بخشی از روندی است که دولت سوریه آن را سلسله اصلاحاتی بر پایه قانون اساسی جدید می نامد.

XS
SM
MD
LG