لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۴

ارسال هوایی کمک های سازمان ملل به سوریه


سازمان ملل متحد کمک های انسانی را از عراق به شمال سوریه به صورت هوایی منتقل می کند. مردم سوریه، با گذشت بیش از دو و نیم سال از آغاز جنگ داخلی در این کشور زمستان سختی را می گذرانند.

پروازهای حامل کمک های انسانی روز یکشنبه آغاز شد و انتظار می رود تا ۱۰ روز ادامه یابد. کمک ها شامل چندین تن مواد غذایی، پتو، و مواد بهداشتی است.

آژانس آوارگان سازمان ملل متحد می گوید هدف کمک ها، امدادرسانی به ۶۰ هزار نفر از شهروندان سوریه است که مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

درگیری های سوریه دسترسی به مناطقی از این کشور را محدود کرده است. سازمان ملل متحد می گوید «محموله های قابل توجهی» به استان الحسکه نرسیده است، بسیاری از آوارگان سوری از ماه مه در این استان به سر می برند.

پروازهای امداد رسانی قرار بود هفته گذشته انجام شود، اما به دلیل توفان های زمستانی در منطقه به تعویق افتاد. دولت های سوریه و عراق انجام این پرواز ها را تایید کرده اند.

سازمان ملل متحد گزارش داده است که جنگ داخلی سوریه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را وادار به ترک کشور کرده و ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز خانه های خود را در سوریه ترک کرده اند، این تعداد تقریبا معادل ۴۰ درصد جمعیت سوریه است.

سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن می گویند در حمله هوایی روز یکشنبه هواپیماهای دولتی، دست کم ۳۶ نفر در شهر شمالی حلب کشته شدند که از این تعداد ۱۵ نفر کودک بوند.

فعالان سوری می گویند هلی کوپترها بشکه های حاوی مواد منفجره را روی مناطق مسکونی رها کردند. آنها می گویند این بدترین حمله نیروهای دولتی به شهر در ۶ ماه اخیر بوده است.

سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه همچنین می گوید دست کم ۲۸ نفر از زمان حمله روز چهارشنبه القاعده به شهر عدرا، واقع در شمال شرق دمشق کشته شده اند.
XS
SM
MD
LG