لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۹

هگل: آمریکا برای حمله به سوریه آماده است


وزیردفاع آمریکا می گوید ارتش آماده است درصورتی که رئیس جمهوری فرمان دهد به سوریه حمله کند.

به گزارش اسوشیتد پرس، درحالی که آمریکا آماده می شود رسما اعلام کند در سوریه از سلاح های شیمیایی استفاده شده است، چاگ هگل روز سه شنبه به تلویزیون بی بی سی گفت وزارت دفاع تجهیزات لازم را برای انجام هر تصمیم رئیس جمهوری آماده ساخته است.

نیروی دریایی آمریکا ۴ ناوشکن و تعدادی هواپیمای جنگی در شرق مدیترانه دارد.

هگل، که درجریان سفری به کشور برونی در آسیای جنوب شرقی گفت «ما آماده هستیم» و افزود برای او روز به روز روشنتر می شود که دولت سوریه مسئول حمله شیمیایی است، اما دولت اوباما برای گرفتن تصمیم نهایی درانتظار دریافت گزارش های آژانس های اطلاعاتی است.

هگل تلفنی با همتایان بریتانیایی و فرانسوی خود نیز رایزنی کرد، و به گفته جرج لیتل سخنگوی پنتاگون، به آنها گفت ایالات متحده متعهد است در مورد پاسخ به حملات شیمیایی سوریه با جامعه بین المللی کار کند.

اسوشیتد پرس می گوید به نظرمی رسد آمریکا، همراه با متحدانش دراروپا، زمینه را برای شدیدترین پاسخ از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه دربیش ازدو سال پیش آماده می سازند.

در لندن، دیوید کامرون نخست وزیربریتانیا پارلمان را به تشکیل جلسه ای فوری برای بحث درباره پاسخ نظامی احتمالی در روز پنجشنبه دعوت کرده است.

دولت بریتانیا گفته است ارتش طرح هایی را برای حمله احتمالی آماده می سازد. در حالی که ایتالیا اصرار دارد هر حمله ای باید با اجازه شورای امنیت سازمان ملل متحد باشد.

در این میان، بشاراسد رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه ای که روز سه شنبه دروب سایت خبرگزاری دولتی منتشر شد، امریکا و دیگر کشورهای غربی را به نادیده گرفتن افکار عمومی مردم خود متهم کرد و هشدار داد اگر آمریکا به سوریه حمله کند، «با آنچه در هر جنگی از زمان شکست در ویتنام روبروشده است، روبروخواهد شد.»
XS
SM
MD
LG